Strajki we Francji po porażce obozu Sarkozy'ego

Strajki we Francji po porażce obozu Sarkozy'ego
Związki zawodowe, sprzeciwiające się planom oszczędnościowym rządu, chcą wykorzystać porażkę obozu prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach regionalnych. (fot. EPA/GUILLAUME HORCAJUELO)
PAP / psd

Strajk objął we wtorek we Francji wiele elementów sektora publicznego, w tym transport i szkoły. Związki zawodowe, sprzeciwiające się planom oszczędnościowym rządu, chcą wykorzystać porażkę obozu prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego w wyborach regionalnych.

Strajk unieruchomił około połowy pociągów regionalnych i jedną trzecią połączeń obsługiwanych przez superszybkie pociągi, a do strajkujących, jak poinformowały związki, miało dołączyć 50 proc. nauczycieli w proteście przeciwko polityce gospodarczej prezydenta Sarkozy'ego.

DEON.PL POLECA




Po niedzielnych wyborach, w których centroprawica Sarkozy'ego uzyskała najgorszy wynik od 50 lat (będzie kontrolowała tylko trzy z 26 metropolitalnych i zamorskich regionów kraju), prezydent dokonał zmian rządzie. Jako pierwszy swoje stanowisko stracił minister pracy Xavier Darcos.

Związki zawodowe zbagatelizowały przetasowania we władzach mówiąc, że to nie przyczyni się do ożywienia gospodarki i oskarżając Sarkozy'ego o to, że nie zdołał zrozumieć, iż nastroje we Francji się zmieniły.

"Od niedzieli słyszymy, że (centroprawica) mówią o utrzymaniu kursu. Nie słuchają i to stanowi problem" - powiedział szef wielkiej centrali związkowej CGT Bernard Thibault.

Protesty pracownicze zdawały się już wygasać we Francji pod koniec roku 2009, lecz - jak pisze agencja Reuters - w chwili, gdy bezrobocie wzrosło powyżej 10 procent, a władze przeżywają problemy polityczne, związki zawodowe liczą na zwrot wydarzeń.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Strajki we Francji po porażce obozu Sarkozy'ego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.