Strasburg: L. Miller z Schulzem na temat ACTA

Strasburg: L. Miller z Schulzem na temat ACTA
Szef SLD Leszek Miller (fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)
PAP / wm

Szef SLD Leszek Miller spotkał się we wtorek w Strasburgu z przewodniczącym europarlamentu, niemieckim socjalistą Martinem Schulzem. Rozmowa obu polityków dotyczyła m.in. ratyfikacji przez PE porozumienia ACTA.

- Odbyliśmy z przewodniczącym Schulzem długą, godzinną rozmowę i myślę, że to co było w niej najciekawsze, to sprawa ratyfikacji ACTA w Parlamencie Europejskim. Przekazałem przewodniczącemu nasze stanowisko i można powiedzieć, że w tej sprawie mówimy jednym głosem - powiedział Miller we wtorek PAP.

Jak dodał, pogląd szefa PE na temat ACTA jest - podobnie jak polityków SLD - "konsekwentnie negatywny". - Przewodniczący Schulz powiedział mi, że według niego ACTA nie zostanie ratyfikowana w europarlamencie, ponieważ nie ma do tego potrzebnej większości - relacjonował b. premier.

Podkreślił, że na zmianę nastrojów w Parlamencie Europejskim wpływ mają m.in. protesty przeciwko porozumieniu, które w ciągu ostatnich kilku dni przetoczyły się przez kilka krajów Europy. - Te wszystkie demonstracje, które odbywają się w miastach Europy powodują, że zwolenników ACTA ubywa i to się również przenosi na stanowisko eurodeputowanych z krajów Unii - mówił b. premier.

DEON.PL POLECA

Według niego w sprawie ACTA wciąż podzielona jest największa - chadecka - frakcja w PE, jednak - mówił - coraz więcej jej członków skłania się ku odrzuceniu umowy.

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami, to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.

Do ACTA ma przystąpić UE. By Unia była związana umową, musi ona zostać podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia. Przed ewentualną ratyfikacją ACTA mają być w Polsce przeprowadzone szerokie konsultacje społeczne. Zgodę na przystąpienie do umowy musi wydać także Parlament Europejski, a ostateczną decyzję o zawarciu umowy będzie musiała podjąć Rada UE.

Rozmowa Miller-Schulz dotyczyła też sytuacji w UE. - Ja wyraziłem swoje zaniepokojenie powstającymi różnymi poziomami integracji europejskiej, pytałem o pakt fiskalny - relacjonował Miller.

Przywódcy 25 państw, w tym Polski, zgodzili się na szczycie UE pod koniec stycznia na zawarcie traktatu fiskalnego z nową regułą wydatkową. Państwa spoza euro będą uczestniczyć w szczytach "17" ws. konkurencyjności, paktu oraz reform eurolandu. Traktat ma zostać podpisany w marcu przez 25 krajów UE, z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Czech. Ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, przy założeniu, że do tego czasu będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro.

Miller poinformował też, że zaprosił szefa PE na zaplanowany na 28 kwietnia kongres SLD, na którym wybrane zostaną nowe władze partii.

Szef SLD podczas swej wizyty w Strasburgu ma spotkać się ponadto z nowym liderem Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w PE, Hannesem Swobodą i komisarzem UE ds. budżetu, Januszem Lewandowskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Strasburg: L. Miller z Schulzem na temat ACTA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.