Superchwasty zagrażają polom z soją GMO

(fot. flickr.com/ by Chiot's Run)
PAP / ad

Przyroda sama potrafi szybko poradzić sobie z inżynierią genetyczną: w Kanadzie na polach zmodyfikowanej genetycznie soi upowszechnia się superchwast, który - jak się okazuje - uodpornił się na powszechnie stosowany środek chwastobójczy.

W Kanadzie, podobnie jak w USA, uprawia się zmodyfikowaną genetycznie soję, która została wyposażona w odporność na używany do zwalczania chwastów Roundup. Nasiona sprzedaje koncern Monsanto. Jak podkreślają eksperci, stosowanie tego typu nasion ma sporo zalet: nie trzeba stosować za dużo chemicznych środków ochrony czy głęboko przeorywać ziemi.

DEON.PL POLECA

Jednak około dziesięciu lat temu pojawił się po raz pierwszy na polach USA i Kanady chwast odporny na Roundup. Jak podawał portal cbc.com, zmutowana odmiana krostawca (ragweed), wyrasta na wysokość 3 metrów i prawie całkowicie zagłusza uprawiane rośliny.

Cytowani przez cbc.com przedstawiciele Monsanto zalecają przeorywanie pól, zmianę upraw i używanie innych środków chwastobójczych. Jednak kanadyjscy eksperci są sceptyczni, podkreślając, że więcej chemii na polu wcale nie musi być skuteczne. Poza przeorywaniem ziemi radzą dodatkowo gęstsze sadzenie roślin. Wskazują jednak, że chwasty zawsze z czasem poradzą sobie z ludzkimi pomysłami na chemiczne środki ochrony roślin uprawnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Superchwasty zagrażają polom z soją GMO
Komentarze (5)
P
polonopitek
16 października 2011, 22:15
 "Naukowcy nie są w stanie przewidzieć konsekwencji ich działań." Naukowcy nigdy nie przewidują konsekwencji swoich działań. Na tym właśnie polega głupota naszej cywilizacji.
K
kw
16 października 2011, 21:11
Tzn. że chwast przejął geny zmodyfikowanej soi i stał się odporny na najsilniejszy środek chwastobujczy. Ciekawe jakie inne skutki pojawią się w przyrodzie po eksperymentach genetycznych? Jak się zmieni przyroda mutując ze sztucznie zmodyfikowanymi roślinami? Naukowcy nie są w stanie przewidzieć konsekwencji ich działań.
B
balush
16 października 2011, 20:56
 Po co miałby to robić, skoro i tak ma monopol w USA na uprawy soi, kukurydzy? Steruje cenami, jak mu się podoba ;)
P
polonopitek
16 października 2011, 13:22
A kto udowodni, że tego chwasta nie wypuścił ten sam koncern, zeby zarobić na odchwaszczaniu? :D
NN
nic nowego
16 października 2011, 09:19
juz Malthus straszył ludzi, ze umrą z głodu. dlaczego teraz do tego wracają? bo ludzie nic nie wiedzą, niczego sie nie ucza. słuchają tylko tv i wierza w to bardziej niż Bogu. mnóstwo jedzenia marnuje się - bo zaden koncern nie da nic za darmo - woli zniszczyc. nie jest potrzebna nowa technologia -tylko racjinalność działania ludzkiego i zastopowanie technologii wyniszczajacych ludzkosć. zaczęó sie w "skrzydełko czy nóżka" i trwa nadal