"Światełka pamięci" na lwowskich cmentarzach

Cmentarz Orląt Lwowskich (fot. PAP / Darek Delmanowicz)
PAP / Jarosław Junko

Ponad 40 tysięcy zniczy zapłonęło w niedzielę na cmentarzach Lwowa i obwodu lwowskiego w ramach akcji "Światełko Pamięci", organizowanej tu corocznie w dniu Wszystkich Świętych.

"Akcja skupiła wszystkie związane z Polską środowiska, poczynając od pracowników konsulatu RP, przez polskie organizacje, na młodzieży szkolnej z polskich szkół we Lwowie kończąc" - powiedział w rozmowie z PAP konsul generalny RP we Lwowie, Grzegorz Opaliński.

Dyplomata podkreślił, iż trudno obecnie ocenić, w jaki sposób panująca w obwodzie lwowskim epidemia grypy wpłynęła na liczbę osób, które odwiedziły w niedzielę miejscowe cmentarze.

DEON.PL POLECA

"Przedsięwzięcie to miało charakter religijny, trudno więc powiedzieć, ilu ludzi zrezygnowało z przyjazdu do Lwowa. Mogę jednak zapewnić, że wolontariuszy, którzy rozstawiali znicze na grobach, nie brakowało" - podkreślił Opaliński.

Najwięcej "światełek pamięci" tradycyjnie zapłonęło na Cmentarzu Łyczakowskim i położonym obok niego Cmentarzu Obrońców Lwowa, znanym jako Cmentarz Orląt.

Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 r. i jest jednym z najstarszych istniejących do dziś cmentarzy w Europie. Spoczywa tu wielu znanych Polaków i Ukraińców.

Prócz Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej, na cmentarzu pochowany jest m.in. matematyk Stefan Banach i malarz Artur Grottger. Wśród grobów zasłużonych Ukraińców znajduje się tu mogiła pisarza Iwana Franki, śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej i kompozytora Stanisława Ludkewycza.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa spoczywają z kolei Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.

Po II wojnie światowej, z przyzwolenia ówczesnych władz sowieckich, cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe na nekropolii strona polska rozpoczęła w 1989 r. Doprowadziło to do sporów z władzami Lwowa, którym nie podobał się napis na płycie głównej cmentarza oraz obecność symboli, które w ich mniemaniu godziły w niepodległość Ukrainy.

Ostatecznie do otwarcia Cmentarza Orląt doszło w czerwcu 2005 r. W uroczystości wzięli udział prezydenci Polski i Ukrainy: Aleksander Kwaśniewski i Wiktor Juszczenko.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Światełka pamięci" na lwowskich cmentarzach
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.