"Święto wolności" – rocznica zburzenia muru

"Święto wolności" – rocznica zburzenia muru
Niemcy świętują 20. rocznicę obalenia muru (fot. EPA/Wolfgang Kumm)
PAP / wab

Niemcy obchodzą 20. rocznicę zburzenia muru berlińskiego 9 listopada 1989 r. – wydarzenia, które stało się symbolem zakończenia zimnowojennego podziału Niemiec i Europy.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się wieczorem w Berlinie. Ich kulminacją będzie inscenizacja domina wzdłuż fragmentu granicy między NRD a Berlinem Zachodnim, od Placu Poczdamskiego do Reichstagu. 1000 wysokich na 2,5 metra i ozdobionych przez młodzież kostek domina runie, przypominając o upadku muru. Pierwszą kostkę, pomalowaną przez uczniów z polskiej klasy berlińskiej szkoły im. Roberta Jungka, przewróci o godz. 20.00 były przywódca Solidarności Lech Wałęsa.

W obchodach "Święta Wolności" wezmą udział przywódcy państw UE, w tym premier Donald Tusk, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, sekretarz stanu USA Hillary Clinton, przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, ostatni prezydent Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow, także byli opozycjoniści z d. NRD i krajów bloku wschodniego.

Przed południem odprawiona zostanie rocznicowa ekumeniczna msza w berlińskim ewangelickim kościele Gethsemanekirche, gdzie w 1989 roku i wcześniej odbywały się modlitwy o pokój i spotkania opozycjonistów w NRD, odmówiona zostanie także modlitwa w Kaplicy Pojednania, stojącej na dawnej granicy na Bernauer Strasse, w miejscu wysadzonego w 1985 r. przez komunistyczne władze Kościoła Pojednania (Versoehnungskirche).

O 15.00 kanclerz Angela Merkel - która w dniu zburzenia muru również była w Berliniew towarzystwie Wałęsy, Gorbaczowa oraz byłych NRD-owskich dysydentów przejdzie ze wschodu na zachód mostem Boesebruecke niedaleko byłego punktu kontrolnego między oboma częściami Berlina na Bornholmer Strasse. To tam przed 20 laty otwarto pierwszy szlaban graniczny między NRD a Berlinem Zachodnim.

Następnie wieczorem na Placu Paryskim pod Bramą Brandenburską odbędzie się koncert orkiestry opery berlińskiej pod batutą Daniela Barenboima, który od wielu lat mieszka w Berlinie. Orkiestra zagra fragment opery "Lohengrin" Ryszarda Wagnera, VII symfonii Ludwiga van Beethovena, utworu kompozytora pochodzącego z d. NRD Friedricha Goldmanna oraz utwór pt. "Ocalony z Warszawy" Arnolda Schoenberga. Po koncercie oficjalni goście przejdą przez Bramę Brandenburską na jej zachodnią stronę, gdzie głos zabiorą m.in. przedstawiciele czterech aliantów: Rosji, USA, Francji i Wielkiej Brytanii.

Amerykański piosenkarz Jon Bon Jovi zaprezentuje 9 listopada w Berlinie utwór skomponowany specjalnie na tę okazję pt. "We weren't born to follow", poświęcony – jak poinformowano – "wszystkim ludziom, którzy wbrew przeciwnościom losu walczą o wolność".

Wieczorne obchody zakończą się premierą hymnu pt. "We are one", skomponowanego przez Paula van Dyka oraz pokazem sztucznych ogni.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Święto wolności" – rocznica zburzenia muru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.