Szczyt wyszehradzki, rozmowy o strategii NATO

Karlowe Wary (źr. wikipedia.pl)
PAP / wm

Nowa koncepcja strategiczna NATO będzie jednym z głównych tematów szczytu Grupy Wyszehradzkiej z udziałem Bronisława Komorowskiego, w piątek i sobotę w czeskich Karlowych Warach.

Polski prezydent przybył w piątek rano do Czech, gdzie wspólnie z przywódcami Węgier, Słowacji i Czech ma rozmawiać m.in. o wspólnej strategii na listopadowy szczyt Sojuszu.

Podczas dwudniowego szczytu państw Grupy Wyszehradzkiej, w którym wezmą udział, oprócz Komorowskiego, prezydenci Czech - Vaclav Klaus, Węgier - Pal Schmitt, Słowacji - Ivan Gaszparovic, będzie też mowa o dotychczasowych działaniach w ramach "V4" oraz o priorytetach Grupy.

Spotkanie odbywa się w największym czeskim uzdrowisku, malowniczym miasteczku na zachodzie kraju - Karlowych Warach.

Komorowski mówił dziennikarzom w drodze do Czech, że z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej będzie rozmawiał m.in. o zbliżającym się szczycie NATO w Lizbonie. - Będzie to także okazja do potwierdzenia naszego uzgodnionego wcześniej stanowiska pomiędzy państwami generalnie wspierającymi nowy dokument strategiczny Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił.

Przypomniał przy tym, że nowa koncepcja strategiczna NATO zawiera potwierdzenie znaczenia 5. artykułu Traktatu Waszyngtońskiego, mówiącego o solidarności państw w razie ataku na jednego z członków Sojuszu.

Tematem rozmów w Karlowych Warach będą też kwestie związane z przypadającymi w przyszłym roku prezydencjami w UE Węgier i Polski. - To będą kolejne wyzwania stojące także przed Grupą Wyszehradzką. Ważnym elementem polskiej prezydentury będzie zabieganie o pogłębienie procesu integracji europejskiej w obszarze energetyki - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że w kwestii integracji energetycznej możemy odnotować już pewne sukcesy, zwłaszcza jeśli chodzi o połączenie systemów przesyłowych pomiędzy krajami Grupy. Jeszcze w tym roku ma zakończyć się budowa gazociągowego połączenia Polski i Czech. Interkonektor umożliwi przesył ok. 500 mln m3 gazu ziemnego rocznie. Projekt obejmuje budowę gazociągu o średnicy 500 mm na trasie Tranovice-Cieszyn-Skoczów wraz z budową układu pomiarowo-rozliczeniowego po stronie polskiej.

Prezydent wyraził nadzieję, że spotkanie w Karlowych Warach przyczyni się też do umocnienia roli Grupy Wyszehradzkiej w uzgadnianiu stanowisk ważnych z puntu widzenia prezydentur Polski i Węgier w UE. Węgry obejmą przywództwo we Wspólnocie w styczniu, po nich w II połowie 2011 roku ster Unii obejmie Warszawa.

Po ceremonii oficjalnego powitania i wspólnym wystąpieniu prezydenci udadzą się na zamkniętą dla dziennikarzy sesję. Wieczorem Komorowski spotka się z prezydentem Czech, weźmie też udział w wydawanym przez niego obiedzie.

W sobotę rano odbędą się kolejne spotkania dwustronne, po nich po godz. 10 zaplanowano drugą sesję przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej. Po południu ma odbyć się konferencja prasowa prezydentów.

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Jakub Groszkowski zaznaczył, że jest to spotkanie prezydentów, którzy w swoich krajach nie są decydującymi graczami politycznymi. - Tam decyzje podejmują premierzy i rządy. To będzie w dużej mierze spotkanie, które ma jeszcze bardziej poprawić atmosferę panującą w Grupie Wyszehradzkiej - powiedział PAP.

Groszkowski zwraca uwagę, że będzie to pierwszy szczyt, w którym weźmie udział Komorowski. - To dla niego będzie duża okazja, żeby poznać się bliżej z liderami trzech innych państw - zwrócił uwagę.

Ekspert przewiduje, że prezydenci mogą poruszyć też temat obronności. Zwrócił uwagę, że Polska wpisała Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony do agendy naszego przewodnictwa w Unii. Przypomniał w tym kontekście o listopadowym szczycie NATO w Lizbonie, na którym przyjmowana ma być nowa koncepcja strategiczna Sojuszu. Zaznaczył, że wciąż trwają prace przygotowawcze do powołania Wyszehradzkiej Grupy Bojowej.

Grupę Wyszehradzką tworzą cztery środkowoeuropejskie kraje: Polska, Czechy, Węgry i Słowacja. Współpraca nie ma charakteru instytucjonalnego, opiera się na konsultacjach w ramach cyklicznych spotkań na różnych poziomach politycznych, w tym głównie prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych. Nazwa grupy pochodzi od miasta Wyszehrad w północnych Węgrzech, gdzie w 1335 roku odbył się zjazd królów Czech, Węgier i Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczyt wyszehradzki, rozmowy o strategii NATO
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.