Szef NATO po ataku w Syrii apeluje o umożliwienie dostępu lekarzom

Szef NATO po ataku w Syrii apeluje o umożliwienie dostępu lekarzom
(fot. PAP/EPA/AREF TAMMAWI)
PAP / sz

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potępił w czwartek w Brukseli użycie broni chemicznej w Syrii. Wezwał reżim w Damaszku i siły go wspierające do umożliwienia dostępu międzynarodowej pomocy medycznej i misji monitorującej.

"NATO uważa, że wykorzystanie broni chemicznej jest zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Odpowiedzialni za to muszą być pociągnięci do odpowiedzialności" - powiedział na konferencji prasowej Stoltenberg.

USA i ich sojusznicy grożą akcją militarną w reakcji na atak chemiczny w mieście Duma koło Damaszku. O atak obwiniają reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze, że Rosja powinna się przygotować na wystrzelenie przez USA pocisków w kierunku Syrii. Amerykański przywódca kilkakrotnie potępił atak chemiczny z 7 kwietnia na będącą bastionem rebeliantów Dumę i ostrzegał, że USA odpowiedzą rozwiązaniem siłowym.

Państwa NATO przeprowadzają między sobą konsultacje w sprawie tego, jak odpowiedzieć na atak chemiczny w Syrii - poinformował w czwartek w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Potępiamy w najmocniejszy z możliwych sposobów wykorzystanie broni chemicznej. Ostatni atak był straszliwy, zginęły w nim dziesiątki ludzi, w tym wiele dzieci" - powiedział na konferencji prasowej Stoltenberg.

Jak zaznaczył, atak miał miejsce na obszarze, na którym działają siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada i jego sojuszników. "Rosja i Iran mocno wspierają reżim Asada. Reżim ten wykorzystywał wcześniej broń chemiczną" - zauważył.

NATO domaga się pełnego i swobodnego dostępu na miejsce ataku dla międzynarodowych obserwatorów oraz pomocy medycznej. "Wzywamy reżim Asada i jego popleczników, Iran i Rosję, aby to umożliwiły - oświadczył Stoltenberg. - Wśród sojuszników prowadzone są konsultacje w sprawie tego, jak odpowiedzieć na atak. Uważamy, że odpowiedzialni za niego powinni ponieść konsekwencje".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef NATO po ataku w Syrii apeluje o umożliwienie dostępu lekarzom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.