Szef Rady Europy: nikt nie powinien padać ofiarą przemocy z powodu wyznania

Szef Rady Europy: nikt nie powinien padać ofiarą przemocy z powodu wyznania
(fot. depositphotos.com)
2 lata temu
PAP / jb

W oświadczeniu wydanym w środę z okazji obchodzonego 22 sierpnia Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland podkreślił, że nikt nie powinien padać ofiarą takiej przemocy.

"Nikt nigdy nie powinien padać ofiarą przemocy ze względu na religię czy wyznanie. Wolność myśli, sumienia i religii to prawo człowieka zapisane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Władze w całej Europy są prawnie zobowiązane do jej przestrzegania" - zaznaczył Jagland w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Rady Europy.

Ustanowiony z inicjatywy Polski Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie, który będzie w tym roku obchodzony po raz pierwszy, jest - jak podkreślił sekretarz Rady Europy - dniem, w którym wspominamy "tragiczne ofiary nienawiści w Europie i na świecie". "Co równie ważne, to także okazja dla nas wszystkich, byśmy domagali się położenia kresu takiej przemocy w społeczeństwach opartych na pokoju, poprzez godność i wzajemny szacunek" - wezwał.

Jednocześnie Jagland przypomniał, że w skład Rady Europy wchodzą instytucje zajmujące się pomocą państwom członkowskich, jeśli chodzi o zapobieganie mowie nienawiści czy zbrodniom z nienawiści, w tym także ze względu na religię czy wyznanie. Podkreślił, że należąca do Rady Europejska Komisja przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji (ECRI) doradza państwom, jak radzić sobie z "pewnymi formami nietolerancji religijnej oraz jak zwalczać rasizm, walcząc z terroryzmem, który często ma swoje korzenie w ekstremizmie religijnym".

Z okazji międzynarodowego dnia, w którym wspomina się ofiary przemocy ze względu na religię lub wyznanie, Jagland przypomniał, że Rada Europy wspiera także "integrację, międzykulturowe i międzyreligijne zrozumienie", co pomaga "w budowaniu społeczeństw, w których każda jednostka może czuć się ze swoim przekonaniami bezpiecznie i pewnie oraz w których różnorodność jest słusznie postrzegana jako zaleta".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szef Rady Europy: nikt nie powinien padać ofiarą przemocy z powodu wyznania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.