Szwajcaria zakazuje budowy minaretów

Szwajcarzy zadecydowali, by zakazać budowy minaretów (fot. deon.pl)
PAP / wab

Szwajcarzy poparli w niedzielnym referendum zakaz wznoszenia nowych minaretów – podała szwajcarska telewizja. Dla populistycznej prawicy szwajcarskiej minarety to symbol wojującego islamu.

– Wydaje się, że ta inicjatywa zyskała poparcie.(...) To ogromne zaskoczenie – poinformowała telewizja TSR po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 12.00. TSR nie potrafiła na razie podać, jaki procent głosujących poparł zakaz.

Zarówno rząd, jak i parlament były przeciwne zakazowi jako naruszającemu szwajcarską konstytucję i swobodę wyznania. Wprowadzeniu zakazu przeciwne były także środowiska biznesowe, które uważają, że zakaz zaszkodzi wizerunkowi Szwajcarii. Istnieją obawy, że może znów dojść do bojkotu, jaki spotkał duńskie towary w krajach muzułmańskich na skutek kontrowersji po opublikowaniu w Danii satyrycznych wizerunków proroka Mahometa.

Referendum odbyło się z inicjatywy prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP). Dla populistycznej prawicy szwajcarskiej minarety stanowią symbol wojującego islamu.

DEON.PL POLECA

Amnesty International uważa, że zakaz jest sprzeczny z zasadą wolności religijnej. Rzeczniczka organizacji przypomniała, że "budowa dzwonnic jest dopuszczana".

Według ostatniego przed głosowaniem badania opinii publicznej za odrzuceniem zakazu budowy minaretów opowiadało się około 53 proc. Szwajcarów, a 34 proc. było za jego przyjęciem. Ostatnie sondaże wykazywały jednak wzrost poparcia społecznego dla zakazu.

Według oficjalnych danych w Szwajcarii mieszka około 400 tys. muzułmanów, z czego 50 tysięcy to wierni praktykujący. W kraju liczącym 7,5 mln mieszkańców, islam stał się drugą religią po chrześcijaństwie, ale do tej pory obok 150 meczetów w Szwajcarii powstały tylko cztery minarety. Wykorzystywania ich zgodnie z tradycją muzułmańską jako trybuny, z której wzywa się do modlitwy, zabraniają przepisy mające na uwadze prawo do ciszy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szwajcaria zakazuje budowy minaretów
Komentarze (13)
S
Sławek
30 listopada 2009, 08:59
jakość ,,opinia światowa,, nie podnosiła larum po zakazie wieszania krzyży w szkołach ... dziwny jest ten świat ... 
G
gość
29 listopada 2009, 22:42
P.S. to my nie odnosi sie do banków, nie mamy szwajcarskich banków,, w których bogaci lokują duze pieniądze
G
gość
29 listopada 2009, 22:40
JurekS, oni mają banki. Tu jest klucz. Przecież tam nade wszystko chcą sie dostać  i osiedlić imigranci. My nie, więc znajdą sie tacy (głosy), którzy, prawdę o Polsce i prawdę o innych mają za  nic, liczyć będzie się znów medialny szum wokół teamatu itd.
I
IUEHG
29 listopada 2009, 22:38
No własnie, jak myslalem, Tobie nie dzieje się krzywda- więc jest OK. Wyobraź sobie, że nie chodzi tylko o chamskie zachowanie jakichś prymitywów. Problemów jest o wiele więcej. I nawet nie ma się do kogo zwrócić o pomoc, bo zawsze własnie takie- "Polska jest tolerancyjna i coś ci się pomyliło". Życzę więcej empatii. Na jakiej podstawie oceniasz, że Polska jest jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów? Moje życie odmieniło się właśnie po wyjeździe z Polski. Rzeczywiście mam na mysli obywateli Polski ale dlaczego to podkreślasz? Polacy szukają szczęścia na całym świecie i nie zawsze są obywatelami kraju do którego przybywają a korzystają chętnie z możliwości lepszego życia.
Jurek
29 listopada 2009, 22:20
Jurek, nie rzucaj haseł. W wielu krajach uważanych za muzułmańskie chrześcijanie mają się całkiem dobrze. A na pewno lepiej niż człowiek o innym kolorze skóry w Polsce. (...) IUEHG, nie mówimy teraz o chamskich zachowaniach prymitywnych ludzi, ale rozwiązaniach systemowych, prawnych w państwach. Pokaż mi chociaż jedno prawo dyskryminujące człowieka o innym kolorze skóry, a bedącego obywatelem Polski. Polska była i jest jednym z najbardziej tolerancyjnych krajów względem przybyszów i osób innych religii. Gdyby w Polsce stało sie to co w Szwajcarii, to zaraz okrzyknięto by nas szowinistycznym narodem pełnym nietolerancji i ciemnogrodu. Jakoś w stosunku do Szwajcarii tego nie słyszę.
29 listopada 2009, 19:19
A we Francji panuje "moda" przechodzenia na islam/rocznie kilkadziesiąt tysięcy/.
jazmig jazmig
29 listopada 2009, 18:06
IUEHG nie opowiadaj bajek, pojedz do Arabii Saudyjskiej to zobaczysz, jaka tam jest tolerancja dla chrześcijaństwa i tak jest w wielu krajach muzułmańskich. Tylko w kilku jest tolerancja dla chrześcijaństwa.
G
gość
29 listopada 2009, 16:47
Populacja muzułanów wzrasta, gdyż nie mają problemów z przyrostem naturalnym. W Europie odwrotnie, więc nie ma się co dziwić, że  zapełniają oni nisze poczynając od zasobniejszych europejskich krajów. Wyjeżdżać raczej nie będą musieli. Już większość ma świadomość, że opanują Europę nie tocząc wojen (jak w przeszłości), ale przyrostem naturalnymn (tym, że mają dużo młodych ludzi)
F
franek
29 listopada 2009, 16:22
Muzułmanie w Szwajcarii widocznie mają lepiej niż w ich krajach, gdzie pełno minaretów. Aby w Szwajceri dalej było lepiej niż w ich krajach, trzeba być czujnym, by zachowac zasady, które doprowadziły do tego szwajcarskiego porządku i dobrobytu. Gdyby zislamizować Szwajcarię, to być może przybysze z krajów islamskich wyjadą do innych krajów (przecież zwiali z islamskich krain), ale co zrobią rdzenni Szwajcarzy??
T
tk
29 listopada 2009, 16:01
Jaki piękny przykład demokracji i obrony własnej kultury. Dlaczego u nas tak nie można ?
I
IUEHG
29 listopada 2009, 15:36
Jurek, nie rzucaj haseł. W wielu krajach uważanych za muzułmańskie chrześcijanie mają się całkiem dobrze. A na pewno lepiej niż człowiek o innym kolorze skóry w Polsce. Szkoda, że nt. problemu rasizmu w Polsce tak niechętnie rozmawiamy. Tak, tak- Ty nie widziałeś, wiem. Ale inni nie tylko widzieli, ale i czują na własnej skórze. Fajnie pokazywać na tych innych okropnych- może zacząć reformę od siebie? Chyba trochę głupio żeby w katolickim społeczeństwie był problem z wyjściem na ulicę kiedy nie wygląda się jak przeciętny Polak?
Jurek
29 listopada 2009, 15:25
"Amnesty International uważa, że zakaz jest sprzeczny z zasadą wolności religijnej." Czy ktos spotkał się, żeby powyższa instytucja równie mocno upominała się o prawa chrześcijan w krajach islamskich?
Patryk Stanik
29 listopada 2009, 14:33
 Trochę zazdroszczę Szwajcarom ich systemu referendalnego.