Teheran: Czarna lista organizacji i mediów

Teheran: Czarna lista organizacji i mediów
Władze Iranu dociskają śrubę i walczą z opozycją (fot. EPA/Rainer Jensen)
PAP / wab

Władze Iranu zakazały swoim obywatelom wszelkich kontaktów z 60 zachodnimi organizacjami pozarządowymi, zagranicznymi mediami nadającymi w języku perskim i – jak to ujęto – "kontrrewolucyjnymi" stronami internetowymi. Na czarnej liście znalazły się m.in. Human Rights Watch i fundacja Sorosa.

Według Teheranu, organizacje i media, które znalazły się na liście opublikowanej w codziennej prasie, odgrywały istotną rolę w antyrządowych manifestacjach w Iranie od czasu kontestowanej przez opozycję reelekcji ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada w czerwcu 2009 roku.

Wśród objętych zakazem organizacji pozarządowych znalazły się głównie organizacje i instytucje amerykańskie jak Human Rights Watch, Brookings Institution, fundacje Sorosa, Forda i Rockefellera.

– Wszelkie kontakty (z organizacjami), wykorzystywanie środków tych organizacji, które uczestniczą w wojnie prowadzącej do obalenia Islamskiej Republiki Iranu, są zakazane i uważane za nielegalne – oświadczył przedstawiciel irańskich władz.

DEON.PL POLECA

Irańczykom zakazano również współpracy lub utrzymywania kontaktów ze "stacjami satelitarnymi nadającymi w języku perskim, wrogimi wobec Islamskiej Republiki Iranu jak Głos Ameryki, BBC, finansowane przez USA Radio Farda, izraelskie Radio Kol (...)" oraz ze stronami internetowymi związanymi z kręgami opozycji, jak Rahesabz.com.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Teheran: Czarna lista organizacji i mediów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.