"To może być bezprecedensowa katastrofa"

"Rząd będzie robił wszystko co w jego mocy i tak długo, jak to będzie konieczne, aby zażegnać ten kryzys" (fot. whitehouse.gov/Pete Souza)
PAP / zylka

Powiększająca się plama ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej może okazać się bezprecedensową katastrofę ekologiczną - ostrzegł w niedzielę prezydent USA Barack Obama. Odpowiedzialnością za wyciek obarczył właściciela szybu, koncern BP.

Ropa naftowa wycieka do wód Zatoki Meksykańskiej od 20 kwietnia, gdy eksplodowała i zatonęła pracująca dla BP platforma wiertnicza Deepwater Horizon. W katastrofie zginęło 11 osób.

DEON.PL POLECA

- Rząd będzie robił wszystko co w jego mocy i tak długo, jak to będzie konieczne, aby zażegnać ten kryzys - obiecał Obama podczas wizyty w stanie Luizjana, którego wybrzeże jest najbardziej zagrożone wyciekiem.

Prezydent USA spotkał się tam z przedstawicielami amerykańskiej straży przybrzeżnej, aby z pierwszej ręki dowiedzieć się o przebiegu akcji ratunkowej.

- Nie spoczniemy, dopóki wyciek nie zostanie zatamowany i region nie zostanie uprzątnięty - zadeklarował Obama. Jednocześnie podkreślił, że rachunek za akcję ratunkową zapłaci BP.

Powiększająca się plama ropy zagraża nie tylko środowisku Zatoki Meksykańskiej, ale również gospodarce południowych stanów USA, gdzie istotną rolę odgrywa przemysł rybny.

Jak podkreśla agencja AP, Obama usiłuje uniknąć błędów administracji George'a W. Busha, której zarzucano zbyt wolną reakcję na huragan Katrina, który w 2005 r. spustoszył Nowy Orlean, największe miasto Luizjany.

Prezes brytyjskiego koncernu Lamar McKay odpierał wcześniej na antenie telewizji ABC zarzuty, jakoby przyczyną katastrofy było nieprzestrzeganie procedur bezpieczeństwa. Według niego zawiódł element wyposażenia platformy, który w razie awarii lub eksplozji powinien zatamować szyb. Jak podkreślił, wciąż trwają próby jego aktywacji.

Jeśli to się nie powiedzie, zatkanie znajdującego się ponad kilometr pod wodą szybu, z którego wycieka około 800 tys. litrów ropy dziennie, może zająć od sześciu do ośmiu dni - oświadczył McKay.

Jak tłumaczyli w niedzielę rzecznicy BP, w Port Fourchon w Luizjanie budowana jest ważąca 74 tony stalowo-betonowa komora, którą szyb zostanie nakryty. Będzie do niej podłączony rurociąg, który odprowadzi ropę do tankowców.

Komora taka nie została skonstruowana wcześniej, ponieważ nikt nie mógł przewidzieć, że blokada szybu zawiedzie - bronił postępowania BP rzecznik Steve Reinhart.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"To może być bezprecedensowa katastrofa"
Komentarze (3)
S
Stan
3 maja 2010, 10:30
a co na to post sowiecka Rosja i Niemcy odbudowujacy swoja hegemonie w Europie,w zwiazku z budowa gazociagu na dnie Baltyku,gdzie sa zatopione duze ilosci chemicznych srodkow bojowych jeszcze z czasow pierwszej wojny swiatowej,ktore w razie uszkodzenia rur gazociagowych moga spowodowac katastrofe ekologiczna calego morza i krajow baltyckich.
T
teresa
3 maja 2010, 08:20
  Kto powinien przewidywać czarne scenariusze wszystkich wydarzeń...Wyrocznia?
T
teresa
3 maja 2010, 08:18
A powiedzcie mi w jaki sposób Polska zamierza bronić swego terytorium od strony morza,skoro wyprzedaje w obce ręce stocznie[zaplecze diagnostyczno-naprawcze] i traci wpływy na żeglugę portową?