Trzy komisje w PE przeciwko ACTA. Kiedy finał?

Trzy komisje w PE przeciwko ACTA. Kiedy finał?
Inga Czerny / PAP / slo

Aż trzy komisje europarlamentu: przemysłu, prawna i wolności obywatelskich przyjęły w czwartek negatywne opinie o ACTA. Głosowanie w kluczowej komisji handlu międzynarodowego ma być 21 czerwca, a plenarne najpewniej w lipcu, choć chadecy wciąż próbują je odłożyć.

Trzy komisje Parlamentu Europejskiego zarekomendowały w czwartek odrzucenie międzynarodowej umowa handlowej o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi. Np. komisja ds. wolności obywatelskich stwierdziła, że ACTA "jest niezgodna z unijną Kartą Praw Podstawowych". Za taką negatywną opinią o ACTA głosowało aż 36 posłów tej komisji, tylko jeden był przeciw, a 21 się wstrzymało. Także komisje prawna i ds. przemysłu zarekomendowały odrzucenie umowy.

Wszystkie te trzy opinie trafią teraz do kluczowej ws. ACTA komisji ds. handlu międzynarodowego. Ta głosuje 21 czerwca i to jej raport zostanie poddany pod głosowanie całego PE, wyjaśniły PAP służby prasowe PE.

Wciąż nie wiadomo, kiedy głosowanie plenarne się odbędzie. Sprawozdawca PE ds. ACTA, socjaldemokrata David Martin rekomenduje odrzucenie umowy w głosowanie plenarnym już w lipcu. Ma poparcie nie tylko swojej frakcji, ale też Zielonych, liberałów, komunistów i części chadeków, a więc na dziś zdecydowanej większości.

DEON.PL POLECA

Sprawozdawcy ds. ACTA największej frakcji chadeckiej w PE chcą jednak, by z głosowaniem czekać na opinię Trybunału Sprawiedliwości UE - do którego o wyjaśnienie kontrowersji związanych z umową wystąpiła niedawno Komisja Europejska. W czwartek chadecy taką poprawkę (by odłożyć głosowanie) próbowali dołożyć do opinii komisji praw obywatelskich. Została odrzucona.

W kwietniu komisarz UE ds. handlu Karel De Gucht wezwał PE, by z głosowaniem poczekać na ocenę trybunału. Jego zdaniem większość krytyki przeciwko ACTA, jaką wyrażały dziesiątki tysięcy ludzi protestujących w całej Europie, koncentruje się na potencjalnym zagrożeniu dla praw podstawowych. "Tak więc skierowanie do Trybunału UE pozwoli temu najważniejszemu sądowi w Europie samodzielnie wyjaśnić legalność tej umowy" - powiedział.

Głos PE jest rozstrzygający: jeśli PE poprze umowę, to wejdzie ona w życie; jeśli wynik głosowania będzie negatywny, to nie. Ostatecznie o dacie głosowania zdecyduje Konferencja Przewodniczących, czyli liderów frakcji politycznych, która przyjmuje porządek obrad każdej sesji. Decyzja zostanie podjęta już po głosowaniu w komisjach (czyli po 21 czerwca - PAP) - mówił niedawno rzecznik PE Jaume Duch. Dodał, że fakt, iż KE wysyła ACTA do Trybunału Sprawiedliwości, by sprawdził zgodność umowy z prawami podstawowymi UE, nie obliguje PE do czekania na tę opinię.

Frakcja chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, choć jest ws. ACTA podzielona (np. Polacy są przeciw) oficjalnie apeluje, by ACTA nie odrzucać, ale ją poprawić. "Zakończmy histerię wokół ACTA. (...) Rozwiązaniem nie jest głosowanie przeciw ACTA, ale wezwanie KE i krajów członkowskich do rozwiązania problematycznych kwestii, tak byśmy mieli umowę, która jest krokiem naprzód bez tworzenia nowych problemów" - tłumaczyli niedawno w imieniu EPL europoseł odpowiedzialny w tej grupie za ACTA Christofer Fjellner oraz koordynator EPL w komisji ds. handlu międzynarodowego Daniel Caspary. "Europa potrzebuje umowy międzynarodowej do walki z podróbkami. Podrabiane towary są każdego roku przyczyną szkód o wartości miliardów euro dla europejskich przedsiębiorstw, a także szkodzą miejscom pracy w Europie" - dodali.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trzy komisje w PE przeciwko ACTA. Kiedy finał?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.