Trzyletni program pomocy dla Grecji
Ministrowie finansów państw strefy euro zgodzili się w czwartek na przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) po zakończeniu niezbędnych krajowych procedur - poinformowała eurogrupa w komunikacie.
Decyzja oznacza zielone światło dla rozpoczęcia negocjacji z Grecją o trzecim programie wsparcia.
- Po zakończeniu odpowiednich krajowych procedur i podjęciu formalnej decyzji przez Radę Dyrektorów EMS, która oczekiwana jest do końca tego tygodnia, instytucjom zostanie powierzone zadanie szybkiego wynegocjowania memorandum ze szczegółami polityki warunkowości związanej z pomocą finansową - poinformowano w komunikacie, opublikowanym po telekonferencji ministrów finansów państw eurolandu.
Jak dodano, eurogrupa z zadowoleniem przyjęła spełnienie przez grecki parlament wszystkich zobowiązań, uzgodnionych na ostatnim szczycie strefy euro. - Na podstawie pozytywnej oceny dokonanej przez instytucje, które uznały, że władze (Grecji) wdrożyły pierwszy zestaw czterech działań w terminie i w ogólnie zadowalający sposób (...) dziś podjęliśmy decyzję zasadniczo o przyznaniu Grecji trzyletniego wsparcia na stabilizację pod warunkiem zakończenia odpowiednich krajowych procedur - napisano w oświadczeniu eurogrupy.
Ministrowie wezwali też greckie władze, by szybko przyjęły drugi zestaw przepisów, zgodnie z decyzjami szczytu strefy euro. Termin wdrożenia tych działań upływa 22 lipca.
Parlament grecki uchwalił w nocy ze środy na czwartek znaczną większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych będących warunkiem kredytodawców w sprawie udzielenia Grecji kolejnej pomocy. Prawo wprowadzające m.in. znaczne podwyżki podatków, drastyczne cięcia wydatków i reformę systemu emerytalnego uchwalono dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych.
W ten sposób otwarto drogę do rozpoczęcia rozmów z kredytodawcami o trzecim programie pomocowym dla Grecji na łączą sumę ok. 86 mld euro.
Zgodnie z ustaleniami szczytu strefy euro do 22 lipca Grecja ma przyjąć kodeks postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy jednocześnie ograniczając ich koszty, a także przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji banków.
Skomentuj artykuł