Turcja: możliwe referendum ws. systemu prezydenckiego

Turcja: możliwe referendum ws. systemu prezydenckiego
(fot. theglobalpanorama / Foter.com / CC BY-SA)
PAP / kw

W Turcji może odbyć się referendum w sprawie zmian w konstytucji i wprowadzenia w kraju systemu rządów prezydenckich - oświadczył w środę rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Zapewnił, że Turcja utrzyma politykę otwartych drzwi wobec uchodźców.

"W sprawie tej wagi co system prezydencki nie można podejmować decyzji bez udziału narodu. Jeśli ten mechanizm będzie wymagał referendum, zorganizujemy referendum" - powiedział rzecznik Ibrahim Kalin. Jak dodał, w najbliższej przyszłości debata na ten temat "przyspieszy".

DEON.PL POLECA

Prezydencki rzecznik zastrzegł, że Erdogan nie traktuje referendum jako sprawy osobistej.

"Od wzmocnienia rządów prezydenckich nie zależy osobista przyszłość prezydenta (Erdogana), on już zdążył zapisać się w podręcznikach historii" - podkreślił, dodając, że chodzi przede wszystkim o "utworzenie w Turcji jak najskuteczniejszego systemu (politycznego)".

Wypowiedź ta padła trzy dni po tym, gdy Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogana w przyspieszonych wyborach parlamentarnych odzyskała większość absolutną. To triumf dla Erdogana, którego plan skupienia większej władzy w ręku szefa państwa zależy od kontroli AKP nad parlamentem - przypomina Reuters.

Aby zmienić system polityczny w Turcji na prezydencki, AKP musi zmienić konstytucję. Większość 2/3 w parlamencie (367 mandatów) pozwoliłaby jej samodzielnie przeprowadzić taką zmianę, ale już zdobycie 330 miejsc dawałoby jej prawo do przeprowadzenia referendum.

Według niepełnych wciąż wyników niedzielnych wyborów AKP może liczyć na 316 mandatów.

Kalin podkreślił również, że Turcja nie zamierza odstępować od swej polityki otwartych drzwi wobec uchodźców z Syrii, niezależnie od tego, czy otrzyma wsparcie finansowe od Unii Europejskiej.

UE chce, by aspirująca do unijnego członkostwa Turcja zatrzymywała więcej imigrantów na swym terytorium, pomagając ograniczyć ich napływ do Europy. W zamian Unia proponuje m.in. idącą w miliardy euro pomoc finansową, a także przyspieszenie procesu liberalizacji wizowej.

Rzecznik Erdogana powiedział też, że Turcja zamierza kontynuować "z determinacją" walkę przeciw bojownikom Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz dżihadystom Państwa Islamskiego (IS).

Walka z terroryzmem i kryzys migracyjny będą tematem rozmów na szczycie państw G20, który odbędzie się w Turcji w dniach 15-16 listopada - dodał Kalin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Turcja: możliwe referendum ws. systemu prezydenckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.