Turcja twierdzi, że spełniła kryteria ruchu bezwizowego z UE

Turcja twierdzi, że spełniła kryteria ruchu bezwizowego z UE
(fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI)
PAP / sz

Turcja spełniła wszystkie określone przez Unię Europejską 72 kryteria ruchu bezwizowego i w środę tureckie MSZ powiadomiło o tym UE - przekazał rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin.

Perspektywa zniesienia przez UE obowiązku wizowego wobec obywateli Turcji była elementem zawartego w marcu 2016 r. między Ankarą i Brukselą porozumienia w sprawie uchodźców. Kalin wyraził nadzieję, że ruch bezwizowy zostanie wprowadzony jeszcze w tym roku. Podkreślił, że nadałoby to "nowej dynamiki relacjom Turcji z UE".

Komisja Europejska żądała od Turcji m.in. zmiany definicji "przestępstwa terrorystycznego", chcąc uzyskać pewność, że przepisy dotyczące bezpieczeństwa nie będą w tym kraju używane do działań przeciwko mediom i naukowcom. Kalin oświadczył, nie podając konkretów, że "przyjęto pewne regulacje, które nie osłabią walki z terroryzmem w Turcji" i powiadomiono o nich UE.

Agencja Associated Press odnotowuje, że nie udało się jej uzyskać stanowiska Komisji Europejskiej w tej kwestii.

KE potwierdziła w środę, że 26 marca Erdogan spotka się w Warnie z przewodniczącym Komisji Jean-Claude'em Junckerem, przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i premierem Bułgarii Bojko Borisowem. Rzecznik KE Alexander Winterstein powiedział, że rozmowy będą się koncentrowały m.in. na rozwoju sytuacji w Turcji, "co oczywiście obejmuje rządy prawa i prawa podstawowe".

Bruksela krytykuje sytuację w Turcji w dziedzinie państwa prawa i podstawowych swobód, zwłaszcza po próbie zamachu stanu z lipca 2016 roku. Z tego powodu UE de facto zamroziła rozmowy akcesyjne z Turcją - wskazuje agencja dpa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Turcja twierdzi, że spełniła kryteria ruchu bezwizowego z UE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.