Tusk na Malcie - ustalenia przed szczytem
Ochrona klimatu, pomoc finansowa dotycząca działań związanych z ochroną środowiska dla krajów rozwijających się, wspólne stanowisko UE na konferencję klimatyczną w Kopenhadze oraz problem imigracji - to według ministra ds. europejskich Mikołaja Dowgielewicza, główne tematy rozmów premiera Donalda Tuska z szefem maltańskiego rządu Lawrence'em Gonzim.
Tusk - który przebywa w czwartek na Malcie - rozmawiał z premierem tego kraju również o współpracy politycznej i gospodarczej obu krajów.
Kancelaria Premiera informowała wcześniej, że wizyta Tuska jest częścią szerokich konsultacji przed zbliżającym się szczytem Unii Europejskiej (29-30 października), a rozmowy mają dotyczyć m.in. przyszłego kształtu nowej Komisji Europejskiej.
Wizyta Tuska na Malcie, to pierwsze spotkanie szefów rządów obu krajów od czasu ich wstąpienia do UE. Polska i Malta wspólnie wstąpiły do Wspólnoty 1 maja 2004 roku.
Dowgielewicz powiedział w czwartek PAP, że Malta obiecała wsparcie i zrozumienie dla polskich postulatów dotyczących polityki klimatycznej. Na szczycie Unii Europejskiej (29-30 października) przywódcy unijni mają rozmawiać o tym, jak pomóc krajom rozwijającym się w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.
Polska chce, aby pomoc finansowa zależała w większym stopniu od PKB poszczególnych krajów, a nie od wysokości emisji dwutlenku węgla - ponieważ Polska ma duży udział w emisji CO2 w Unii. "To było bardzo pozytywne spotkanie" - ocenił Dowgielewicz.
Kolejny temat rozmów obu premierów, to problem imigracji. Dowgielewicz powiedział, że Tusk zadeklarował w imieniu Polski poparcie dla utworzenia na Malcie Biura ds. Azylu Unii Europejskiej. Jak zauważył, "Malta to kraj, który jest pod dużą presją imigracyjną ze strony krajów Afryki Subsaharyjskiej".
W piątek Tusk będzie rozmawiał z szefem greckiego rządu Georgiosem Papandreu. Zaplanowane są ponadto rozmowy plenarne delegacji obu krajów.
Skomentuj artykuł