Tysiące osób na obchodach rocznicy udaremnienia puczu

(fot. EPA/TOLGA BOZOGLU)
PAP / psd

Dziesiątki tysięcy osób zebrało się w sobotę w Stambule w okolicach mostu nad cieśniną Bosfor, nazwanego Mostem Męczenników 15 lipca, w ramach obchodów pierwszej rocznicy udaremnienia puczu. Dzień 15 lipca został w Turcji ogłoszony świętem państwowym.

Zebrani machali tureckimi flagami, słychać było okrzyki "Bóg jest wielki".

Z okazji rocznicy w weekend komunikacja miejska w Stambule i w Ankarze jest bezpłatna, a w okolicach miejsc, gdzie od rana trwają uroczystości, na uczestników czekają darmowe kanapki i woda.

DEON.PL POLECA

W trakcie obchodów w Stambule grupa młodych ludzi biła ludzkich rozmiarów szmacianą kukłę, przedstawiającą islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, którego władze w Ankarze oskarżają o organizację wojskowego zamachu stanu.

Pierwszym oficjalnym punktem sobotnich obchodów była nadzwyczajna sesja parlamentu Turcji w Ankarze z udziałem prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana. Podczas posiedzenia premier Binali Yildirim podziękował tysiącom osób, które rok temu posłuchały apelu Erdogana i wyszły na ulice, aby sprzeciwić się puczowi.

"Możemy być tu dzisiaj znowu razem dzięki naszym 250 bohaterskim męczennikom, 2193 heroicznym weteranom i wspaniałemu narodowi tureckiemu. Wasz kraj jest Wam wdzięczny" - oświadczył Yildirim.

Prezydent Erdogan wziął udział w godzinach popołudniowych w uroczystościach w Stambule, a następnie ma wrócić do Ankary, gdzie w nocy z soboty na niedzielę wygłosi przemówienie.

AFP podkreśla, że ofiary wydarzeń z 15 lipca ubiegłego roku są w Turcji nazywane "męczennikami"; w całym kraju wznoszone są upamiętniające je pomniki. Władze m.in. sfinansowały również specjalne filmy, "epopeje 15 lipca", które pokazywane są w telewizji.

Jednocześnie w reakcji na udaremniony zamach stanu władze od roku prowadzą bezprecedensowe czystki. Łącznie przez ubiegły rok w ramach reperkusji po puczu aresztowano ponad 50 tys. osób i zwolniono z pracy bądź zawieszono w wykonywaniu obowiązków ok. 150 tys. osób, w tym żołnierzy, policjantów, nauczycieli i urzędników, zarzucając im powiązania z grupami terrorystycznymi.

Oskarżany przez Ankarę o organizację zamachu stanu Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 2016 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Tysiące osób na obchodach rocznicy udaremnienia puczu
Komentarze (4)
WDR .
16 lipca 2017, 22:24
Trójpodział władzy ;-) [url]https://pbs.twimg.com/media/DENCG41XgAAnsL4.jpg[/url]
17 lipca 2017, 11:33
A co z Jarkiem, który zabiera nas w podróż do jego ukochanego PRL+  ???
17 lipca 2017, 13:06
Oczywiście ukochanego przez Jarka, który w innej rzeczywistości nie może się odnaleźć.  Wieć teraz wszyscy musimy wracać do ustroju w którym brka demokracji jest oczywista. W którym propaganda leje sie strumienia z państwowych mediów. W którym usłużny sędzia wyda odpowiedni dla aparatu opresji wyrok, w którym istnieje konstytucja która nie jest przestrzegana przez rząd. Każdy będzie mógł głosować a wygra i tak PiS która jest przewodnia siłą narodu.  A na każdym rogu i placu będzie pomnik Lecha Kaczyńskiego.
16 lipca 2017, 21:45
A to turecki ciemnogrd.