UE musi wesprzeć edukację Romów

(fot. Razvan Radu/flicr.com)
PAP / apio

Amerykański miliarder i filantrop George Soros powiedział w sobotę w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Monde", że rozwiązanie problemu Romów będzie możliwe tylko wtedy, gdy Unia Europejska zainwestuje w edukację tej mniejszości.

"Le Monde" przypomina, że pochodzący z Węgier miliarder jest od ćwierć wieku zaangażowany w różne projekty pomocy społeczności romskiej w Europie Wschodniej, a w 2005 roku założył Romski Fundusz Edukacyjny.

Na łamach paryskiego dziennika Soros krytykuje niedawne zaostrzenie polityki rządu Francji wobec Romów i ich masowe deportacje do krajów pochodzenia - Rumunii i Bułgarii.

DEON.PL POLECA

- Biorąc na swój celownik Romów, prezydent (Francji Nicolas) Sarkozy pogwałcił normy i przepisy europejskie. Do zadań państwa należy to, by ścigać sprawców łamiących prawo i ich sądzić. Jednak stygmatyzowanie jakiejś grupy etnicznej i prezentowanie jej jako zagrażającej społeczeństwu jest sprzeczne z poszanowaniem praw człowieka - dodał miliarder.

Zdaniem Sorosa, działania różnych państw - nie tylko Francji, ale też Rumunii czy Bułgarii - mają na celu jedynie "wyeksportowanie problemu romskiego", a nie integrację tej społeczności. Soros uważa, że - aby taka integracja stała się faktem - konieczny jest na poziomie ogólnoeuropejskim program edukacji Romów, który pozwoli na powstanie ich elit.

- W wielu państwach, istnieją wciąż przeszkody dla przyjmowania dzieci (romskich) do publicznych szkół. A Unia Europejska nie ma konsekwentnej polityki romskiej. Musi ona wprowadzić edukacyjny New Deal (Nowy Ład) na dłuższą metę - co najmniej w horyzoncie jednego pokolenia - wyposażony w istotne fundusze - podkreślił fundator Instytutu Społeczeństwa Otwartego.

W tym celu - jak dodał Soros - należy "znacznie zwiększyć część przeznaczoną dla 11 milionów Romów w ramach unijnych funduszy strukturalnych" i "zracjonalizować wydawanie środków na poszczególne projekty".

W opinii Sorosa, dzięki takiej europejskiej polityce, w ciągu następnych 20-30 lat "wymażemy stereotypy, które wykorzystują nacjonalistyczni, populistyczni politycy, zwłaszcza na Wschodzie". - Ale jeśli każde państwo będzie musiało nadal zmagać się ze swoim problemem romskim, nic w gruncie rzeczy się nie zmieni - powiedział Soros.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

UE musi wesprzeć edukację Romów
Komentarze (1)
P
polonopitek
18 września 2010, 23:14
Ciekawe jest to, że w Polsce Romowie mają się dobrze nie pracując, nie męczac się w szkołach (w przeciwienstwie do np bezrobotnych Polaków), a we Francji to dziady.