UE uczyniła krok w kierunku przyjęcia Albanii
Unia Europejska uczyniła w poniedziałek niewielki krok w stronę przyjęcia Albanii do wspólnoty 27 państw. Unijni ministrowie spraw zagranicznych wezwali Komisję Europejską do przeanalizowania sytuacji tego bałkańskiego kraju.
Komisja Europejska przygotuje teraz ocenę gotowości Albanii do rozpoczęcia rozmów stowarzyszeniowych. Jeśli wypadnie ona pomyślnie, Albania stanie się oficjalnym kandydatem i będzie musiała przeprowadzić szeroko zakrojone reformy polityczne i gospodarcze, dostosowujące kraj do unijnych standardów.
Do najważniejszych wyzwań należą: umacnianie praworządności i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania instytucji państwowych i administracji oraz wzmocnienie niezawisłości systemu sądowniczego i niezależności mediów.
Zdaniem dyplomatów, kluczowe znaczenie mają reformy polityczne.
Przedłużający się bojkot parlamentu przez opozycję polityczną postrzeganyjest tu jako główna przeszkoda.
Socjalistyczna opozycja zbojkotowała we wrześniu inauguracyjne posiedzenie parlamentu, twierdząc, że premier Sali Berisha zapewnił sobie reelekcję 28 czerwca fałszując wynik wyborów.
Unijny komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn przestrzegał, że przed Albanią jeszcze daleka droga do Unii.
Trzymilionowa Albania starania o status kandydata do UE rozpoczęła na wiosnę na zaproszenie ówczesnej czeskiej prezydencji.
Skomentuj artykuł