Ukraina: decyzje ws. rządu i spornych ustaw

Wiktor Janukowycz (L) i Stefan Fule (2L) (fot. PAP/EPA/ANDRIY MOSIENKO / POOL)
PAP / mh

W kolejnym dniu kryzysu politycznego na Ukrainie prezydent Wiktor Janukowycz zapowiedział w piątek, że parlament zajmie się we wtorek zmianami w rządzie, a także wprowadzeniem zmian w uchwalonych 16 stycznia i krytykowanych przez opozycję i Zachód ustawach.

Późnym popołudniem Janukowycz zapowiedział, że celem zmian w Radzie Ministrów będzie "optymalny wariant profesjonalnego składu rządu, który będzie pracował na rzecz państwa".
Zapewnił, że uczyni wszystko, by powstrzymać eskalację przemocy w kraju. Dodał, że jeżeli nie uda się tego osiągnąć "po dobremu", to władze wykorzystają wszelkie środki prawne.
Jak oznajmił, parlament na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek złagodzi uchwalone 16 stycznia ustawy. Ponadto Janukowycz zapowiedział amnestię dla tych uczestników protestów antyrządowych w Kijowie i innych miastach kraju, którzy nie dopuścili się ciężkich przestępstw.
Wcześniej w piątek szef ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Rybak zapewnił, że nie wchodzi w grę wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego. Kwestia ta nie będzie przedmiotem wtorkowych obrad parlamentu - oświadczył.
Nadzwyczajne posiedzenie parlamentu zostało zwołane na wtorek na polecenie Janukowycza.
We Lwowie odbył się w piątek pogrzeb jednej z ofiar śmiertelnych konfliktu z władzami. 51-letni aktywista protestów na Majdanie Niepodległości Jurij Werbycki został uprowadzony ze szpitala i zakatowany; jego ciało odnaleziono w środę pod Kijowem.
Nie zmieniły się w piątek informacje dotyczące ofiar śmiertelnych w Kijowie - od środy mówi się o pięciu osobach, z których cztery zginęły od strzałów z broni palnej.
Również w piątek ogłoszono, że nowym szefem administracji prezydenckiej został dotychczasowy sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Klujew. To właśnie on oskarżany jest przez opozycję o wydanie 30 listopada rozkazu rozpędzenia demonstracji na Majdanie Niepodległości. Klujew wywodzi się z Doniecka, w przeszłości kierował parlamentarnymi kampaniami wyborczymi prezydenckiej Partii Regionów oraz kampanią prezydencką Janukowycza w 2010 roku. Jest zaliczany do najbogatszych obywateli Ukrainy.
W Rosji doradca prezydenta Władimira Putina Jurij Uszakow zapewnił w piątek, że kraj ten nie miesza się w wydarzenia na Ukrainie. Moskwa utrzymuje kontakty z wysokimi rangą przedstawicielami władz w Kijowie - dodał.
W Polsce Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w sprawie Ukrainy. Zawiera ona zapis o możliwych sankcjach personalnych wobec osób odpowiedzialnych za użycie siły - w razie kontynuowania polityki przemocy, a także wezwanie do zaprzestania rozlewu krwi.
W nocy z czwartku na piątek, po późno zakończonych czwartkowych rozmowach opozycji z Janukowyczem jej liderzy powiedzieli, że są szanse na powstrzymanie rozlewu krwi. Szef partii UDAR Witalij Kliczko przekazał, że Janukowycz obiecał uwolnienie w ciągu trzech dni wszystkich zatrzymanych podczas zamieszek.
Również w nocy z czwartku na piątek w Kijowie demonstranci zajęli, bez oporu ze strony ochrony, ministerstwo rolnictwa. Zorganizowano tam punkt grzewczy dla uczestników protestów.
Masowe protesty antyrządowe w Kijowie, których centrum jest Majdan Niepodległości, trwają od końca listopada. Weszły w nową, ostrzejszą fazę w środę, gdy padły ofiary śmiertelne.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukraina: decyzje ws. rządu i spornych ustaw
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.