USA i Kuba: Porozumienie ws. otwarcia ambasad

USA i Kuba: Porozumienie ws. otwarcia ambasad
(fot. shutterstock.com)
Inga Czerny / PAP / slo

Stany Zjednoczone i Kuba osiągnęły porozumienie ws. otwarcia swych ambasad w Hawanie i Waszyngtonie, o czym prezydent Barack Obama oficjalnie poinformuje w środę rano - podały we wtorek wieczorem czasu lokalnego źródła w administracji USA.

Ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA, będzie najbardziej konkretnym dowodem zbliżenia między obydwoma krajami, od kiedy w grudniu ub.r. Obama ogłosił zwrot w trwającej od ponad pół wieku polityce izolacji wyspy.

Przez ostatnie sześć miesięcy negocjatorzy obu państw prowadzili rokowania ws. działań koniecznych do otwarcia ambasad w Hawanie i Waszyngtonie. Jedna z największych przeszkód została pokonana, gdy prezydent Obama ogłosił w połowie kwietnia, że usunie Kubę z listy krajów sponsorujących terroryzm.

Jak informuje "New York Times", Obama ogłosi plan otwarcia ambasad w specjalnym, zaplanowanym na środę rano wystąpieniu w ogrodach Białego Domu. Natomiast sekretarz stanu John Kerry, który obecnie przebywa w Wiedniu w związku z negocjacjami nuklearnymi z Iranem, planuje podróż do Hawany na otwarcie ambasady USA w lipcu.

DEON.PL POLECA

USA zerwały stosunki dyplomatyczne z Kubą za prezydentury Dwighta Eisenhowera w 1961 roku w odpowiedzi na wzrost napięć z rewolucyjnym rządem Fidela Castro. Wprowadzone przez Eisenhowera embargo na relacje, w tym handlowe z Kubą, było od tego czasu wielokrotnie zaostrzane przez Kongres USA.

Departament Stanu USA informował, że potrzebuje ponad 6 mln dolarów na ponowne otwarcie ambasady w Hawanie. Część parlamentarzystów, zwłaszcza z Partii Republikańskiej, przeciwnych zbliżeniu USA z Kubą, próbuje jednak zablokować te środki. Oczekuje się, że będą też odmawiać zatwierdzenia nowego nominowanego przez Obamę ambasadora USA na Kubie.

USA mają obecnie na Hawanie przedstawicielstwo (Interest Section), którym kieruje zawodowy dyplomata Jeffrey DeLaurentis. Oczekuje się, że to on będzie pełnił obowiązki ambasadora, jeśli Kongres zablokuje nominację Obamy na to stanowisko.

Także Hawana ma już swe przedstawicielstwo w Waszyngtonie w dzielnicy Adams Morgan, które w ostatnich tygodniach jest przystosowywane, by pełnić rolę ambasady. W ostatnich tygodniach na trawniku przed budynkiem stanął maszt, na którym wkrótce zawiśnie kubańska flaga. W maju Kuba ogłosiła, że mały amerykański bank na Florydzie Stonegate będzie prowadził konto bankowe jej placówki w USA.

W ramach zakończenia polityki izolacji Hawany w USA już na początku roku weszły w życie różne ułatwienia w kontaktach z Kubą. Rozluźniono część restrykcji w handlu oraz w podróżach na Kubę dla osób jadących na wyspę w jednym z 12 określonych celów (m.in. by odwiedzić rodzinę, prowadzić interesy, badania naukowe, a także w celach dziennikarskich, religijnych albo artystycznych, sportowych czy humanitarnych). Osoby takie nie muszą przed wyjazdem na wyspę starać się, jak dotychczas, o specjalne pozwolenie od rządu.

W stosunku do pozostałych Amerykanów wciąż obowiązuje jednak embargo. Dopóki Kongres nie wyrazi zgody, by je znieść, większość amerykańskich turystów nie będzie mogła swobodnie podróżować na Kubę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA i Kuba: Porozumienie ws. otwarcia ambasad
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.