USA i NATO dostarczą broni Ukrainie?

(fot. EPA/ANASTASIA VLASOVA )
Inga Czerny

Trzy ważne amerykańskie think tanki opublikowały raport, w którym apelują do USA i NATO o dostarczenie broni Ukrainie, by zwiększyć jej szanse w walce ze wspieranymi przez Rosję rebeliantami. Według dziennika “New York Times" administracja waszyngtońska rozważa tę opcję.

"Prezydent Putin ma może nadzieję, że osiągnie chwałę ustanawiając - przy użyciu siły i zastraszania - rosyjskie panowanie nad sąsiadami. Ale pokój na świecie wymaga przeciwstawienia mu się i podjęcia zdecydowanych działań.(...) Rząd USA powinien zmienić swoją politykę i rozpocząć zbrojenie ukraińskiej armii - czytamy w raporcie pt. "Zachować niepodległość Ukrainy. Odeprzeć agresję Rosji: Co Stany Zjednoczone i NATO muszą zrobić".

Raport, który oficjalnie będzie zaprezentowany w poniedziałek, umieścił już na swej stornie internetowej Brookingos Institution, jeden z trzech think tanków, które go opracowały. Dwa pozostałe to Atlantic Council oraz The Chicago Council on Global Affairs. Autorami raportu jest ośmiu byłych wysokiej rangi amerykańskich dyplomatów i wojskowych.

DEON.PL POLECA

Apelują oni o do USA o wzmocnienie przywództwa i roli USA w zakończeniu konfliktu na Ukrainie, w tym o przekazanie Ukrainie 3 mld dolarów pomocy wojskowej (w ciągu trzech lat) oraz dostarczenie Ukrainie sprzętu wojskowego, także śmiercionośnego, m.in. broni przeciwpancernej, radarów rozpoznania artyleryjskiego, zdolnych do śledzenia pocisków rakietowych dalekiego zasięgu oraz rozpoznania lokalizacji, skąd zostały wystrzelone, bezzałogowych samolotów, tzw. dronów, a także opancerzonych wielozadaniowych samochodów terenowych, potocznie zwanych Humvee.

Autorzy raportu zauważają, że jeśli USA zdecydują się na dostarczenie Ukrainie broni, to podobną decyzję mogą podjąć także rządy Polski, Kanady, Wielkiej Brytanii i krajów bałtyckich.

Podobny apel wystosowali do Obamy już w grudniu kongresmeni, przyjmując jednogłośnie ustawę, w której upoważnili prezydenta USA do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej, w tym dostarczenia jej broni przeciwpancernej oraz amunicji, a także radarów rozpoznania artyleryjskiego oraz sprzętu łączności.

Kijów od dawna zwraca się do USA i NATO o broń. Dotychczas administracja waszyngtońska sprzeciwiała się temu, uzasadniając to obawami, że doprowadzi to do zaostrzenia konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Ale jak napisał w niedzielę (w wydaniu internetowym) dziennik "New York Times" administracja rozważa teraz zmianę swego stanowiska. Dziennik zastrzegł, że Obama nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie, ale powołując się na źródła w rządzie "NYT" napisał, że wraz z eskalacją konfliktu na wschodzie Ukrainy amerykańscy wojskowi oraz przedstawiciele administracji "wydają się skłaniać" ku opcji zbrojenia Ukrainy.

"NYT" napisał, że za zbrojeniem Ukrainy jest teraz dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove, a sekretarz stanu John Kerry, który w czwartek ma złożyć wizytę w Kijowie "jest otwarty na nowe dyskusje o dostarczeniu broni, tak samo jak generał Martin Dempsey", przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Także marszałek Sejmu Radosław Sikorski, który złożył w tych dniach wizytę w Waszyngtonie, gdzie rozmawiał m.in. z wiceprezydentem Joe Bidenem, mówił w piątek polskim dziennikarzom, że w świetle wydarzeń na Ukrainie "USA przygotowują się do przemyślenia swojej polityki wobec naszego regionu" i "rozważają swoje opcje na nowo". Ale nie chciał spekulować, jakie to mogą być zmiany.

W wyemitowanym w niedzielę przez CNN wywiadzie, prezydent USA przyznał, że sankcje nałożone przez Zachód na Moskwę za aneksję Krymu oraz wspieranie przez nią rebelii na wschodzie Ukrainy choć bardzo osłabiły gospodarkę Rosji, to nie doprowadziły do zmiany kursu obranego przez Władimira Putina. Wykluczył jednak bezpośrednie wojskowe zaangażowanie się USA w ukraiński konflikt.

"Zważywszy na potencjał militarny Rosji i fakt, że Ukraina nie jest członkiem NATO, istnieją oczywiste ograniczenia naszych działań wojskowych; Putina nie udało się dotąd powstrzymać. Ale tym, którzy sugerują, że musimy robić więcej, mówię, że możemy i to robimy - zwiększamy ponoszone przez Rosję koszty i możemy wywierać na nią presję dyplomatyczną. Ale nie uważam, że byłoby mądre dla USA lub dla świata, byśmy mieli wojskowy konflikt między USA a Rosją" - powiedział Obama.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

USA i NATO dostarczą broni Ukrainie?
Komentarze (3)
Bogusław Płoszajczak
2 lutego 2015, 10:16
Jak długo jeszcze będą się zastanawiać?
L
leszek
2 lutego 2015, 10:01
To kompletna bzdura. Nasycanie rejonu dodatkową bronią do niczego nie prowadzi, rozwiązane tego konfliktu na drodze militarnej jest niemożliwe, to wojna, na której nie ma wygranych a wszyscy przegrywają. Jedyne wyjście to zwiększenie kosztów wojny dla Rosji poprzez rozszerzenie sankcji, zawieszenie broni i negocjacje.
AT
Andrzej Tracz
2 lutego 2015, 13:52
Obawiam się, że nie rozumiesz sytuacji. Sankcje zostały wprowadzone , rozmowy były prowadzone i co ?. Wojna trwała jak trwa. Liczenie że sankcje zmuszą Putina do zmiany polityki to chyba naiwność. Nawet wprowadzenie najostrzejszych samkcji nic by nie zmieniło. Rozmowy pokojowe mają tylko wtedy szanse, jak tzw separatyści i popierająca ich Rosja uzna, że nie jest w stanie zwycięzyć na polu militarnym, a wracające trumny zagrozą władzy Putina. Dopóki separatyści mają przewagę na polu walki, żadne rozmowy pokojowe nie mają szans. Rosja będzie opowiadał bajki że chce pokoju a na Ukrainę będą wysyłane kolejne oddziały i sprzęt.