USA: Lista Magnitskiego zawiera 18 nazwisk

USA: Lista Magnitskiego zawiera 18 nazwisk
(fot. Old Shoe Woman / flickr.com / CC BY-NC-SA 2.0)
PAP / mh

Osiemnastu rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na opublikowanej w piątek przez ministerstwo skarbu USA tzw. liście Magnitskiego. Szesnastu było bezpośrednio związanych ze sprawą zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego.

Osoby te będą objęte zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka. Na liście nie ma ludzi zajmujących najwyższe stanowiska w rosyjskich władzach. Są na niej funkcjonariusze rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej, Federalnej Służby Podatkowej i sędziowie.
Wśród urzędników objętych restrykcjami znaleźli się m.in.: były śledczy departamentu śledczego MSW Paweł Karpow, były dyrektor więzienia Butyrki Dmitrij Komnow, obecny dyrektor więzienia Matrosskaja Tiszyna Iwan Prokopienko, zastępca kierownika zarządu nadzoru nad śledztwami o szczególnym znaczeniu Prokuratury Generalnej Andriej Pieczegin, funkcjonariusze MSW Dmitrij Tołczynski, Aleksiej Droganow i Natalia Winogradowa, a także sędziowie Twerskiego Sądu Rejonowego w Moskwie Aleksiej Kriworuczko, Siergiej Podoprigorow i Jelena Staszyna.
Opublikowana lista jest wynikiem uchwalenia w ubiegłym roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego cztery lata temu w moskiewskim więzieniu prawnika, który był zaangażowany w zwalczanie korupcji. Pracodawcy Magnitskiego i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity.
Ustawa przewiduje ukaranie zakazem wjazdu do USA oraz zamrożeniem aktywów rosyjskich funkcjonariuszy rządowych współodpowiedzialnych za śmierć 37-letniego adwokata. Odnosi się także do innych urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.
Tuż po przyjęciu ustawy Magnitskiego Rosja w odwecie zakazała adopcji rosyjskich sierot przez Amerykanów. Zapowiedziała również, że odpowie listą amerykańskich urzędników państwowych, którym zakazany zostanie wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej.
Według nieoficjalnych informacji na rosyjskiej "czarnej liście" znajdą się osoby, które złamały prawa obywateli Rosji i kilku innych państw na terytorium USA lub w strefach amerykańskiej jurysdykcji. Wiadomo tylko, że w wykazie figurują osoby mające związek z więzieniem w Guantanamo.
Ustawa Magnitskiego była częścią większego aktu prawnego dotyczącego zwiększenia handlu między USA-Rosją. Biały Dom nie był zwolennikiem tej ustawy, ale prezydent Barack Obama podpisał ją w grudniu ub.r. Do 13 kwietnia administracja miała sporządzić listę z konkretnymi nazwiskami. Lista Magnitskiego będzie mogła być co roku aktualizowana.
Magnitski, audytor funduszu inwestycyjnego Hermitage Capital Management (HCM), zmarł 16 listopada 2009 roku w więzieniu Matrosskaja Tiszyna w Moskwie; wcześniej przez prawie rok był przetrzymywany w Butyrkach. Zatrzymano go w 2008 roku w ramach śledztwa przeciwko HCM, kiedyś największemu funduszowi inwestycyjnemu w Federacji Rosyjskiej. Prawnika oskarżono o oszustwa podatkowe.
Aresztowano go, gdy podczas przesłuchania wskazał funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia spółek. Magnitski oskarżył ich o zagarnięcie z budżetu państwa równowartości 230 mln dolarów.
W ocenie ekspertów z zakresu medycyny sądowej Magnitskiemu podczas pobytu w więzieniu nie udzielono należytej pomocy lekarskiej, co skutkowało tym, że nie wykryto u niego we właściwym czasie chorób chronicznych, m.in. cukrzycy i żółtaczki, na które cierpiał, a w konsekwencji nie podjęto leczenia. Obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity przez strażników więziennych.
Jest druga, poufna lista Rosjan z zakazem wizowym 
Obok jawnej listy Magnitskiego z nazwiskami 18 rosyjskich urzędników istnieje druga, poufna lista osób z zakazem wjazdu do USA w związku z łamaniem praw człowieka w Rosji - powiedziały w piątek wysokie źródła w Departamencie Stanu. Kongres został o niej poinformowany.
"Jest druga, poufna lista; mogę potwierdzić" - podały źródła. W piątek rano Departament Stanu poinformował "o jej treści" odpowiednie osoby w obu Izbach Kongresu. 
"Nie mogę podać ani liczby tych osób, ani ich nazwisk. Ale mamy nasze powody, dla których umieściliśmy je na tej liście" - dodały źródła. Wyjaśniły, że osoby na poufnej liście są objęte jedynie zakazem wizowym, a nie także sankcjami zamrożenia aktywów, jak to jest jest w przypadku publicznej listy Magnitskiego. "Nie da się zamrozić aktywów poufnie" - dodał.
Osiemnastu rosyjskich urzędników państwowych znalazło się na opracowanej przez Departament Stanu we współpracy z ministerstwem skarbu USA tzw. liście Magnitskiego. Szesnaście z nich było bezpośrednio związanych ze sprawą zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego.
Osoby te zostały natychmiast objęte zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka, a ich ewentualne aktywa w USA zamrożone. Na publicznej liście nie ma ludzi zajmujących najwyższe stanowiska w rosyjskich władzach. Ale - jak podkreśliły źródła - lista może być aktualizowana. 
Opublikowana lista jest wynikiem uchwalenia w grudniu ubiegłego roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego cztery lata temu w moskiewskim więzieniu prawnika, który był zaangażowany w zwalczanie korupcji. Pracodawcy Magnitskiego i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity.
Puszkow: Rosja w najbliższych dniach może odpowiedzieć na listę Magnitskiego
Odpowiedź Rosji na publikację przez USA tzw. listy Magnitskiego może nastąpić w ciągu jednego-dwóch dni - oznajmił w piątek szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow. Zastrzegł zarazem, że nie ma konkretnych informacji na ten temat.
Puszkow oznajmił, że lista, którą Rosja może ogłosić w odpowiedzi, będzie "proporcjonalna". 
Komentując opublikowaną przez Amerykanów listę wyraził on zadowolenie, że Biały Dom nie zdecydował się na wariant proponowany przez Kongres, zawierający nazwiska 280 osób, w tym wysokich rangą przedstawicieli Rosji. Jednak i tak można uznać za "pogrzebany" tzw. reset w stosunkach rosyjsko-amerykańskich, czyli wprowadzenie ich na nowe tory - oświadczył Puszkow. Reakcja Moskwy może być wyłącznie "stanowczo negatywna" - dodał.
Na ogłoszonej przez ministerstwo skarbu USA liście znalazło się 18 rosyjskich urzędników państwowych: funkcjonariusze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Prokuratury Generalnej, Federalnej Służby Więziennej, Federalnej Służby Podatkowej i sędziowie. Szesnaście osób było bezpośrednio związanych ze sprawą zmarłego w więzieniu rosyjskiego prawnika Siergieja Magnitskiego. Teraz będą objęte zakazem wjazdu do USA za łamanie praw człowieka.
Lista jest wynikiem uchwalenia w ubiegłym roku przez Kongres USA tzw. ustawy Magnitskiego, nazwanej tak na cześć zmarłego cztery lata temu w moskiewskim więzieniu prawnika, który był zaangażowany w zwalczanie korupcji. Pracodawcy Magnitskiego i obrońcy praw człowieka utrzymują, że w dniu śmierci został on ciężko pobity.
Ustawa przewiduje ukaranie zakazem wjazdu do USA oraz zamrożeniem aktywów rosyjskich funkcjonariuszy rządowych współodpowiedzialnych za śmierć 37-letniego adwokata. Odnosi się także do innych urzędników podejrzanych o łamanie praw człowieka.
Tuż po przyjęciu ustawy Magnitskiego Rosja w odwecie zakazała adopcji rosyjskich sierot przez Amerykanów. Zapowiedziała również, że odpowie listą amerykańskich urzędników państwowych, którym zakazany zostanie wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

USA: Lista Magnitskiego zawiera 18 nazwisk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.