USA wzywają członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do przestrzegania traktatu NPT
Podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Andrea Thompson wezwała w czwartek członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do przestrzegania traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT).
Swój apel Thompson wystosowała w Pekinie, gdzie odbyła rozmowy z wiceministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Riabkowem na temat sporu dotyczącego układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF).
Wezwanie Thompson pojawiło się w sytuacji, gdy Stany Zjednoczone przygotowują się do wycofania się z INF, zawartego w 1987 roku między Stanami Zjednoczonymi a ówczesnym ZSRR - wskazuje Associated Press.
Amerykańska podsekretarz stanu uważa, że niektóre kraje naruszają traktat NPT i opracowują nowe programy zbrojeniowe, prawdopodobnie odnosząc się - jak wskazuje agencja AP - do Rosji i Iranu oraz być może do Korei Północnej.
Wcześniej Riabkow oświadczył, że Rosja i USA "nie osiągnęły postępu" w rozmowach o INF. Według niego "rozpoczyna się teraz kolejny etap, czyli etap wstrzymania przez Stany Zjednoczone swych zobowiązań w ramach INF". Wiceszef rosyjskiej dyplomacji zapewnił, że Moskwa "będzie kontynuowała pracę" i że jest gotowa "poszukiwać rozwiązań, chociaż teraz uczynienie tego będzie znacznie trudniejsze".
Relacjonując przebieg niespełna godzinnych rozmów z Thompson, Riabkow zarzucił stronie amerykańskiej, że zajęła "nadzwyczaj ostre, ultymatywne stanowisko". Rosja - jak zaznaczył - oświadczyła na rozmowach, że nie można z nią prowadzić rozmów "w trybie prób szantażowania".
Agencja AP nie przekazała żadnego komentarza Thompson odnoszącego się do jej rozmów o INF z rosyjskim partnerem.
Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej z 1968 roku jest uważany za kamień milowy w sferze nieproliferacji. Układ zakazuje państwom nienuklearnym posiadania tego rodzaju broni, a państwa nuklearne nie mogą przekazywać komukolwiek bezpośrednio lub pośrednio broni jądrowej i muszą kontrolować ten typ broni.
Układ INF podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewiduje on likwidację arsenałów tej broni, a także zabrania jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte są pociski od 500 do 5500 km.
Stany Zjednoczone zapowiedziały w zeszłym roku wycofanie się z porozumienia m.in. ze względu na nieprzestrzeganie układu przez Rosję. Zdaniem Waszyngtonu Moskwa narusza porozumienie, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Rosję do przestrzegania INF.
Skomentuj artykuł