W Arabii Saudyjskiej zatrzymano 135 osób

(fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB)
PAP / pk

Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały w niedzielę o zatrzymaniu 135 osób, w tym 26 cudzoziemców, w związku z terroryzmem. Aresztowania przeprowadzono po tym, jak doszło do powtarzających się prób podważenia stabilności kraju - oświadczyło MSW w Rijadzie.

Zatrzymane osoby należały do "podejrzanych grup, które połączył terroryzm" - oświadczyło MSW. Resort nie wyjaśnił, kiedy doszło do aresztowań.

Obywatele obcych państw, którzy znaleźli się wśród zatrzymanych, to głównie Syryjczycy i Jemeńczycy. Jest wśród nich także: Egipcjanin, Libańczyk, Afgańczyk, Etiopczyk, Irakijczyk i obywatel Bahrajnu.

Według saudyjskiego MSW wśród zatrzymanych jest około 40 osób, które udały się "do stref konfliktu, dołączyły do grup ekstremistycznych i przeszły szkolenie z posługiwania się bronią, a następnie wróciły do kraju w celu jego destabilizacji". Innych 54 podejrzanych miało związki z "finansowaniem, werbowaniem, propagandą oraz z produkcją materiałów wybuchowych na rzecz grup terrorystycznych" - dodał resort.

Opanowanie przez ekstremistyczne ugrupowanie zbrojne Państwo Islamskie dużej części Iraku i Syrii skłoniło władze Arabii Saudyjskiej do podjęcia ostrzejszych kroków wobec zwolenników dżihadystów, którzy mogliby zagrażać stabilności kraju. Władze w Rijadzie obawiają się, że konflikty w Syrii i Iraku zradykalizują część młodych Saudyjczyków.

Na początku lutego w Arabii Saudyjskiej weszła w życie nowa ustawa antyterrorystyczna, która jako terroryzm określa "każde działanie przestępcze, jakie w sposób bezpośredni lub pośredni narusza ład publiczny, stanowi zamach na bezpieczeństwo wspólnoty i stabilność państwa lub podważa jedność narodową". Wśród przestępstw wymienionych w ustawie widnieje zachęcanie do zmiany ustroju Królestwa Arabii Saudyjskiej lub pogwałcenie konstytucji.

Każdy obywatel Arabii Saudyjskiej, który weźmie udział w zagranicznym konflikcie zbrojnym, jest zagrożony karą pozbawienia wolności na okres od trzech do 20 lat. Osoby, które dołączą do grup terrorystycznych lub będą je wspierać, podlegają karze od pięciu do 30 lat pozbawienia wolności. Wśród organizacji terrorystycznych wymienia się Al-Kaidę, Państwo Islamskie, Front al-Nusra, Bractwo Muzułmańskie, Hezbollah i jemeński ruch Huti.

Według oficjalnych danych, ponad 2,5 tysiąca Saudyjczyków znajduje się obecnie poza granicami kraju i najprawdopodobniej współpracuje z organizacjami terrorystycznymi, bądź rebelianckimi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Arabii Saudyjskiej zatrzymano 135 osób
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.