W bawarskim Elmau rozpoczął się szczyt G7

W bawarskim Elmau rozpoczął się szczyt G7
(fot. PAP/EPA/ALAIN JOCARD / POOL)
PAP / mh

W zamku Elmau w Bawarii rozpoczął się w niedzielę szczyt G7. Przywódcy 7 najbardziej wpływowych państw Zachodu dyskutują do poniedziałku o klimacie, prawach kobiet, walce z pandemiami i głodem, a także o Ukrainie i Grecji. Gospodarzem jest Angela Merkel.

Pierwsze posiedzenie robocze poświęcone jest problemom gospodarki światowej, zrównoważonemu rozwojowi i wspólnym wartościom. Następnie uczestnicy szczytu zajmą się kwestią handlu światowego, w tym kontrowersyjną umową o wolnym handlu między Unią Europejską a USA (TTIP). 
Wieczorem przywódcy będą rozmawiać o polityce międzynarodowej. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że głównymi tematami tej sekcji będzie sytuacja na Ukrainie i polityka wobec Rosji, a także sytuacja w Grecji.
Gospodarz szczytu G7, kanclerz Niemiec Angela Merkel, spotkała się przed południem w pobliskim Kruen z prezydentem USA Barackiem Obamą. Oboje potwierdzili ścisły sojusz i partnerstwo niemiecko-amerykańskie.  
Oprócz Merkel i Obamy w niedzielnym spotkaniu uczestniczyć będą premierzy - Kanady Stephen Harper, Wielkiej Brytanii David Cameron, Japonii Shinzo Abe, Włoch Matteo Renzi oraz prezydent Francji Francois Hollande. 
Obradom towarzyszą protesty przeciwników szczytu G7. Demonstranci próbują zablokować drogi prowadzące do miejsca spotkania.
Podczas szczytu G7 mąż Angeli Merkel dba o rozrywkę dla żon polityków
Podczas gdy w bawarskim Elmau przywódcy państw G7 obradują nt. problemów świata, o rozrywkę dla towarzyszących im żon dba Joachim Sauer, mąż kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W planach - przejażdżka powozem i wykład o dobrodziejstwach nanotechnologii.
Na przejażdżkę wśród sielskich pejzaży Bawarii zaproszona została kameralna grupa: żona premiera Japonii Akie Abe, żona premiera Kanady Laureen Harper, żona przewodniczącego Rady Europejskiej Małgorzata Tusk oraz małżonka wiceszefa kancelarii Merkel, Regine Pecorini-Kotsch.
Joachim Sauer postanowił program dla żon polityków - złożony jak zwykle z atrakcji związanych z turystyką, kulturą i sztuką - wzbogacić o element bardziej wymagający intelektualnie. W tym roku rolę tę spełni wykład dyrektora Instytutu Maksa Plancka, Wolfganga Heckla, o nanotechnologii w XXI wieku i jej praktycznych zastosowaniach - informuje agencja dpa.
Panie dowiedzą się m.in. o tzw. efekcie lotosu, czyli zjawisku samooczyszczania się przedmiotów pokrytych nanopowłoką, a także o przyspieszających gojenie plastrach powlekanych srebrem i klamkach powstrzymujących namnażanie zarazków.
Wywiad zostanie wygłoszony po angielsku, z tłumaczeniem dla żony premiera Japonii. Heckl uspokaja, że zrozumieją go nawet osoby bez wykształcenia przyrodniczo-technicznego. Uwagi o niewielkiej liczbie słuchaczek kwituje zaś słowami: "Mnie to nie przeszkadza; do rozpoczęcia wykładu potrzeba trzech studentów".
Następnie mąż Angeli Merkel zabawi panie opowieścią o własnej pracy nanochemika.
Szczyt G7 - siedmiu najbardziej wpływowych państw Zachodu - rozpoczął się wcześniej w niedzielę na zamku Elmau w Bawarii i potrwa do poniedziałku. Przywódcy będą dyskutować m.in. o klimacie, prawach kobiet, walce z pandemiami i głodem, a także o sytuacji na Ukrainie i w Grecji. Gospodarzem spotkania jest Angela Merkel.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W bawarskim Elmau rozpoczął się szczyt G7
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.