W Moskwie odbywa się Festiwal Kultury Polskiej 30/100. 30 wydarzeń literackich, teatralnych, muzycznych i filmowych

(fot. Degtyaryov Andrey / Shutterstock)
pap / pch

Festiwal Kultury Polskiej 30/100, związany ze stuleciem odzyskania niepodległości Polski i 30. rocznicą utworzenia Instytutu Polskiego w Moskwie, odbywa się w grudniu w stolicy Rosji. Zaplanowano 30 wydarzeń literackich, teatralnych, muzycznych i filmowych.

Program literacki i teatralny festiwalu rozpoczął się już w ostatni weekend. Na prestiżowych międzynarodowych targach książki Non/Fiction przedstawiono rosyjskie przekłady polskiej literatury współczesnej, m.in. zbioru wierszy wybranych Zbigniewa Herberta. Kontynuacją prezentacji jest poniedziałkowe seminarium poświęcone twórczości Herberta w Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym w Moskwie. Udział w spotkaniu biorą m.in.: autor biografii poety Andrzej Franaszek, badacz twórczości Herberta - Józef Ruszar oraz autor rosyjskich tłumaczeń jego poezji - Anatolij Rojtman.

Wieczór wspomnieniowy o Józefie Czapskim, współtwórcy "Kultury" paryskiej, malarzu i publicyście, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej i więźniu łagrów, odbędzie się we wtorek w moskiewskim Muzeum Historii Gułagu. O biografii i twórczości Czapskiego opowiedzą Andrzej Franaszek i główny redaktor czasopisma "Nowaja Polsza" Piotr Mitzner oraz poetka i tłumaczka Anastasija Wiekszyna.

Program teatralny festiwalu rozpoczął się w weekend czytaniem polskich sztuk teatralnych w moskiewskim Teatrze na Pokrowce w ramach projektu Femina Assoluta. Na 9 grudnia zaplanowano czytanie hip-hopowego poematu Doroty Masłowskiej "Inni ludzie" z udziałem autorki i reżysera Wojtka Urbańskiego. Utwór Masłowskiej zabrzmi na scenie Nowa Przestrzeń Teatru Nacji i będzie częścią festiwalu teatralnego NET (New European Theatre).

DEON.PL POLECA

Inne wydarzenia teatralne to m.in. prezentacja rosyjskiego przekładu książki Dariusza Kosińskiego "Teatra polskie. Historie", a także spektakle - po raz pierwszy w Moskwie - sztuki Iwana Wyrypajewa "Irańska Konferencja". Na program filmowy festiwalu składają się pokazy filmów Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego, które odbędą się w sali kinowej Instytutu Historii Sztuki w Moskwie.

W drugiej połowie grudnia dwukrotnie wystąpi w Moskwie zespół Capella Cracoviensis. 17 grudnia w Filharmonii Moskiewskiej zabrzmi koncertowe wykonanie opery "Germanico in Germania" włoskiego kompozytora późnego baroku Nicolo Porpory. Dzień później Capella Cracoviensis wystąpi z koncertem z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Moskwie. W tej samej świątyni, znanej z koncertów organowych, wystąpi 5 grudnia organista Marek Stefański.

Moskwę odwiedzi także pianista Piotr Anderszewski, którego koncert odbędzie się 17 grudnia w Konserwatorium Moskiewskim.

Twórcy i działacze kultury z Polski i Rosji - m.in. Iwan Wyrypajew i Krzysztof Zanussi - wezmą udział w konferencji z okazji 30-lecia Instytutu Polskiego w Moskwie, poświęconej dialogowi Polski i Rosji. Odbędzie się ona 18 grudnia. Dzień później w muzeum Parnas Rosyjski w historycznej posiadłości Ostafiewo odbędzie się międzynarodowa konferencja o Adamie Mickiewiczu z udziałem naukowców z Rosji i Polski. Częścią jubileuszowych obchodów jest także spotkanie 19 grudnia dyrektorów Instytutu Kultury w Moskwie w latach 1988-2018. Obecnie dyrektorem moskiewskiej placówki jest Dariusz Klechowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Moskwie odbywa się Festiwal Kultury Polskiej 30/100. 30 wydarzeń literackich, teatralnych, muzycznych i filmowych
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.