W niedzielę zakończenie obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu
Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wspólnie z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i Danielą Schadt wysłuchają niedzielę w Berlinie koncertu zamykającego obchody jubileuszu 25-lecia podpisania polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Koncert laureatki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Veriko Tchumburidze, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej odbędzie się w Ratuszu Miasta Berlin.
Przed koncertem planowane są krótkie wystąpienia prezydenta RP i prezydenta RFN.
Prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił w czwartek PAP, że Joachim Gauck to jeden z trzech przywódców politycznych, z którymi Andrzej Duda rozmawiał dotychczas najczęściej w ciągu swej kadencji.
- Intensywność kontaktów prezydentów Polski i Niemiec potwierdza fakt, że sąsiedzi są sobie zawsze najbliżsi. Nawet jeśli rozmowa dotyczy rozbieżnych zdań czasami, to bliskość państw w naturalny sposób prowadzi do tego, żeby ten dialog był bardzo intensywny - powiedział Szczerski.
Jak zaznaczył, w 2016 r. "postawiono podwaliny pod roboczą, a nie ceremonialną współpracę obu krajów". Minister przypomniał, że podczas wizyty prezydenta Gaucka w Warszawie powstała wspólna polsko-niemiecka grupa refleksyjna ds. polityki międzynarodowej, która ma zajmować się planowaniem strategicznym.
- Polscy i niemieccy planiści strategii i polityki zagranicznej na stałe ze sobą rozmawiają. To jest przyczynek do trwałej współpracy politycznej - dodał Szczerski.
Minister przypomniał, że w czerwcu doszło do wyjątkowego spotkania obu prezydentów: 16-17 czerwca prezydent Duda złożył wizytę w Niemczech, a bezpośrednio po tej wizycie 17 czerwca do Warszawy przyleciał prezydent Niemiec.
- Pokazało to, że droga między Warszawą a Berlinem jest bardzo krótka, a przyjaźń jest szczera i głęboka - powiedział Szczerski.
Prezydenci Duda i Gauck spotkali się ostatnio pod koniec listopada - wspólnie złożyli wizytę w kwaterze głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie.
Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990 r., będącego jednym z
warunków zjednoczenia Niemiec
Skomentuj artykuł