W Sztokholmie wręczono tegoroczne Nagrody Nobla

(fot. EPA/CLAUDIO BRESCIANI)
PAP / psd

Laureaci Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach otrzymali w czwartek z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale oraz ręcznie kaligrafowane dyplomy. Nagroda Nobla to także 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,7 mln zł).

"Przyszłość badań naukowych zależeć będzie od znalezienia młodych talentów. Do tego konieczne jest wysokiej jakości szkolnictwo na wszystkich poziomach. Musimy w tym względzie zrobić więcej, tu w Szwecji oraz w innych krajach" - powiedział podczas uroczystości prezes zarządu Fundacji Noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin. W swym przemówieniu wyraził nadzieję, że odkrycia noblistów spowodują wzrost zainteresowania karierą na uczelniach wyższych. "Chcemy przekazać młodym ludziom, że nauka jest nie tylko ważna, ale także przynosi profity oraz wiele radości" - podkreślił.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali: Takaaki Kajita (Japonia) oraz Arthur McDonald (Kanada). Laur z chemii: Tomas Lindah (Szwecja), Paulo Modrich (USA) oraz Aziz Sancar (Turcja). Nobla z medycyny podzielili między sobą: William C. Campbell (Irlandia), Satoshi Omura (Japonia), a także Youyou Tu (Chiny).

Literackiego Nobla odebrała pisząca po rosyjsku Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Jak przypomniał w laudacji Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej nagroda została przyznana za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". "Twórczość Aleksijewicz całkowicie wypełnia testament Alfreda Nobla" - podkreślił Waestberg. Na koniec zwrócił się do Aleksijewicz w języku rosyjskim, sprawiając pisarce ogromną radość.

Tradycyjnie jako ostatni Nagrodę Nobla otrzymał laureat w dziedzinie ekonomii. W tym roku został nim Brytyjczyk Angus Deaton. Ekonomiczny Nobel przyznawany jest dopiero od 1969 roku.

W uroczystościach w Sztokholmie wzięło udział 1570 gości, salę udekorowano 20 tys. kwiatów w kolorach pastelowych przywiezionych z San Remo, gdzie zmarł Alfred Nobel. Roślinność imitowała włoską wiosnę.

Wcześniej w Oslo przedstawiciele Kwartetu Tunezyjskiego odebrali w Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną im za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku. W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa Powszechna Tunezyjska Unia Pracy (UGTT), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Sztokholmie wręczono tegoroczne Nagrody Nobla
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.