Watykan: burmistrzowie 80 miast debatowali o przyjmowaniu uchodźców
O potrzebie strukturalnego rozwiązania kryzysu migracyjnego oraz udzielaniu gościny migrantom dyskutowali w Watykanie burmistrzowie 80 europejskich miast. Dwudniowa konferencja odbyła się pod hasłem: "Europa; uchodźcy są naszymi braćmi".
W dwudniowym spotkaniu w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk w Ogrodach Watykańskich uczestniczyli między innymi prezydenci Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i Gdańska - Paweł Adamowicz.
Obecne były mer Paryża Anne Hidalgo, burmistrz Rzymu Virginia Raggi, włoskiej wyspy Lampedusa - Giusi Nicolini, burmistrz Madrytu Manuela Carmena, a także Barcelony Ada Colau - jedna z inicjatorek spotkania.
Enrico Ioculano, burmistrz położonego przy granicy z Francją miasta Ventimiglia, gdzie od dawna gromadzą się migranci próbujący przedostać się na północ kontynentu, oświadczył na forum obrad: "To my odczuwamy na własnej skórze skutki hipokryzji Europy".
- Nie możemy pozwalać na to, żeby ludzie umierali dlatego, że część krajów w Europie odwraca się w drugą stronę - dodał.
Burmistrz Lizbony Fernando Medina skrytykował brak woli politycznej, by rozwiązać obecny kryzys.
Burmistrz Lesbos Spyros Galinos, cytowany przez Radio Watykańskie, oświadczył: “Albo nasz kontynent jest Europą gościnności i demokracji, albo nie jest to Europa".
Wspólną deklarację wydali na zakończenie obrad burmistrzowie włoskich miast, którzy napisali: "Uważamy za nasz moralny i obywatelski obowiązek udzielenie gościny uciekającym przed kryzysami humanitarnymi, w imię pamięci o 24 milionach Włochów, którzy wyemigrowali na przełomie XIX i XX wieku na obce ziemie".
Włosi wiedzą, "co oznacza zostawić swoją ziemię dla niepewnej przyszłości" - zapewnili burmistrzowie.
Położyli też nacisk na konieczność organizacji korytarzy humanitarnych, by migranci i uchodźcy nie musieli ryzykować własnego życia i "wzbogacać sieci przemytników ludzi".
Skomentuj artykuł