Wiktor Orban jest wyzwaniem dla UE

(fot. EPA/SZILARD KOSZTICSAK)
PAP / pz

Premier Węgier Viktor Orban, którego partia Fidesz wygrała niedzielne wybory parlamentarne, "stanowi wyzwanie" dla Unii Europejskiej - pisze wtorkowy "Financial Times". Dziennik zarzuca Orbanowi "gotowość do odrzucania" swobód obywatelskich i zasad rynkowych.

Ocenę tę przynosi artykuł redakcyjny, który brytyjski dziennik finansowy opatrzył tytułem: "Gulaszowy rewanżysta odnosi wielkie zwycięstwo".

"Wygrana Fideszu nie pozostaje bez kontrowersji. Reformy wyborcze, w których zarówno zmniejszono liczbę deputowanych, jak i nakreślono na nowo okręgi wyborcze, wzbudziły skargi dotyczące manipulowania granicami okręgów. Ograniczenia dotyczące reklamy politycznej dały Fideszowi - który miał zapewnione najważniejsze miejsca na billboardy - znaczącą przewagę" - argumentuje "FT".

Wypomina Orbanowi, że po dojściu do władzy w 2010 roku prowadził "etatystyczną politykę gospodarczą, interweniując wybiórczo w rynek w celu ukarania tych, których uważał za antysocjalnych". Przypomina, że Orban nałożył obciążenia na zagraniczne banki i - w większości zagraniczne - przedsiębiorstwa użyteczności publicznej. "Niepewność, jaką budzi rządzenie na zasadzie kaprysów i dekretów" zaowocowała według "FT" osłabioną gospodarką; poziom inwestycji jest na Węgrzech najniższy od 50 lat.

Dziennik nazywa Orbana "wichrzycielem", zarzuca mu, że "czasem nawet wydaje się kwestionować ważność układu z Trianon, który wyznaczył granice Węgier po I wojnie światowej"; pisze o "wrzaskliwym retorycznym stylu - raczej środkowoeuropejskiego dyktatora niż nowoczesnego męża stanu".

Według dziennika Unia Europejska "często nie radziła sobie z gotowością Orbana do odrzucania - gdy mu to pasowało - swobód obywatelskich i zasad wolnego rynku, a gdy Orban "zmuszony był (przez UE) do zrobienia kroku wstecz, następowało to zazwyczaj po tym, gdy uczynił trzy kroki naprzód". "Partnerzy Węgier w UE nie mogą przyjmować wszystkich naruszeń z zakłopotaniem i milczeniem. W sytuacji, gdy Orban w swym kraju pozostaje poza kontrolą, na UE spada obowiązek zapewnienia kierowniczej roli" - podsumowuje "FT".

Amerykański "Wall Street Journal" komentuje wyniki wyborów zdaniem: "Biorąc pod uwagę wybór między Fideszem a lewicą, która doprowadziła Węgry na skraj katastrofy gospodarczej, gdy była u władzy w minionej dekadzie, wyborcy woleli Orbana".

Przyznaje, że premier Węgier w ostatnim czasie ujawnia "autorytarny rys, kłócący się z jego politycznymi korzeniami w ruchu antykomunistycznym". Wypomina Orbanowi również "toporny nacjonalistyczny program", próby upolitycznienia banku centralnego i przeforsowanie przepisów pozwalających na karanie za brak równowagi przekazu medialnego.

Zarazem dziennik zauważa, że działania te przyjęte zostały dobrze na Węgrzech, gdzie stopień niezadowolenia z przemian postkomunistycznych był w 2010 roku najwyższy w Europie Środkowej, a Orban zdołał doprowadzić do spadku inflacji i deficytu budżetowego.

Bardziej alarmujący od wygranej Fideszu jest zdaniem "WSJ" sukces, jaki odniosła w wyborach skrajnie prawicowa partia Jobbik "o jawnie antysemickich i antyromskich poglądach". Dziennik zauważa, że podczas kampanii wyborczej Fidesz próbował przebić Jobbik w tego rodzaju retoryce.

W tytule artykułu "WSJ" zaznacza, że Węgry dokonały "reakcyjnego zwrotu", a w wyborach zwyciężyły "populizm i skrajnie prawicowa demagogia".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wiktor Orban jest wyzwaniem dla UE
Komentarze (5)
P
pitikamiti
8 kwietnia 2014, 14:56
Lewica się wściekła na Orbana - ale czemu Deon cytuje najjadowitsze lewackie szmatławce, tego nie mogę pojąć. Czy ja jestem na Onecie?
M
Marcin
8 kwietnia 2014, 14:18
Proszę państwa redaktorów, czy Deon musi bezmyślnie cytować PAP. To co dla Banku Światowego i innych tego typu "pseudo" pomocników jest nikorzystne dla suwerennego kraju już nie. Jak to możliwe że banki w Polsce w latach 2008 - 2013 80 mld zł czystego zysku. Czyje to są pieniądze???!!! Przecież ING czy reszta banków jest u nas od 20 lat wcześniej to były banki pastwowe PODATEK BANKOWY DLA POLSKI NATYCHMIAST!!!
A
adsenior
8 kwietnia 2014, 13:29
""Dziennik zarzuca Orbanowi "gotowość do odrzucania" swobód obywatelskich i zasad rynkowych." POLEGAJĄCYCH NA MOŻLIWOŚCI PRACY DO ŚMIERCI, ORAZ RYNKOWE OGRABIENIE WĘGRÓW Z ICH MAJĄTKU NARODOWEGO, PRZEZ ESKIMOSKICH BANKSTERÓW!!!
8 kwietnia 2014, 13:27
Pusty śmiech mnie ogarnia jak czytam wypociny tego poczytnego medium. Wikto Orban ściągnął kraj z krawędzi przepaści. Potrafił przeciwistawić się presji UE i uwolnić kraj od kredytu, a dodatkowo tuż po wygranej udowodnił, że to nie Węgry obraziły się na resztę Europy, tylko dokładnie na odwrót. Jak przyszło co do czego, okazało się też, że pośród zarzutów UE co do przeprowadzanych w kraju zmian nie znalazł się ani jeden dotyczący tak wykpiwanej przez wielu polityków unijnych, ale przede wszystkim przez niezwykle jak widać "niezależne" media nowej konstytucji Węgier, w której Węgrzy ośmielili się odwołać do Boga. W załączeniu wypowiedź Orbana na forum UE, naprawdę warto obejrzeć. [url]http://zmianynaziemi.pl/wideo/zdecydowane-zwyciestwo-prawicy-w-wyborach-wegrzech[/url]
K
Kasandra
8 kwietnia 2014, 13:21
Orban chce zatrzymać zgniliznę UE homoseksualizm aborcje eutanazje i dlatego nie jest to na reke tym zboczeńcom z UE !!!!!!