Wileńskie obchody Konstytucji 3 Maja
Z okazji Konstytucji 3 Maja prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i przewodnicząca Sejmu Loreta Graużiniene przekazały Polsce pozdrowienia, a na wileńskim cmentarzu na Rossie, tradycyjnie, kwiaty i wieńce złożyli przedstawiciele polskiej dyplomacji i społeczności polskiej.
"Litwa i Polska w obliczu trudnych wyzwań historycznych niejednokrotnie wskazywały na wagę wolności i demokracji, dlatego też oba kraje nie mogą pozostać obojętne, gdy zagrożona jest suwerenność i wolność sąsiednich narodów, godność i wolność najbliższych sąsiadów" - napisała w liście do prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego prezydent Grybauskaite, podkreślając, że w obliczu nowych zagrożeń oba państwa nadal wspólnie stoją na straży europejskich tradycji państwowości.
Przewodnicząca litewskiego Sejmu Loreta Graużiniene w liście do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza zaapelowała o dalszą "solidarność i jedność w obronie wolności i wartości europejskich", zachęciła do dalszej "realizacji wspólnych celów, rozwoju stosunków dwustronnych i współpracy".
Wileńskie obchody Konstytucji 3 Maja odbyły się tradycyjnie na cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka. W uroczystości składania wieńców i kwiatów uczestniczyło kilkuset Polaków mieszkających na Litwie a także liczni turyści z Polski, którzy w tych dniach przebywają w Wilnie.
Ambasador Polski na Litwie Jarosław Czubiński przemawiając na Rossie zaznaczył, że uchwalenie Konstytucji, pierwszej w nowożytnej Europie, a drugiej na świecie - po konstytucji USA - było krokiem odważnym i postępowym, wprowadzającym "zasady demokracji i równouprawnienia wszystkich mieszkańców".
- Fakt, że nasz kraj stał się dzięki temu liderem przemian społecznych i orędownikiem postępu na kontynencie europejskim, do dziś napawa nas, Polaków, dumą - powiedział ambasador podkreślając, że "słusznie tę dumę odczuwają z nami także Litwini". - Konstytucja 3 Maja jest naszym wspólnym dorobkiem, wspólnym dziedzictwem, wspólnym wielkim sukcesem, ale i wyzwaniem obu naszych państw - wskazał ambasador Polski.
Ambasador Czubiński podkreślił, że wspólnych powodów do dumy - odnoszących się do wspólnej państwowości - Polska i Litwa mają wiele, ale "są też dzieła, z których nie możemy być dumni". - Jestem pewien, że każdy z nas jest w stanie wymienić ich wiele i dzięki temu lepiej możemy budować przyszłość rozumiejąc istotę tych problemów - powiedział.
Na Litwie dzień Konstytucji 3 Maja jest zaliczany do dni upamiętnianych, ale nie jest to dzień wolny od pracy. Nie ma tu żadnych tradycji w związku z tą datą. Część społeczeństwa litewskiego nadal uważa, że Konstytucja 3 Maja zapoczątkowała utratę niezależności Litwy.
Skomentuj artykuł