Wizyta premiera Tuska w Singapurze
Relacje Singapuru z UE, finalizowanie negocjacji umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem oraz kontynuowanie współpracy w przemyśle stoczniowym i maszynowym - to tematy rozmów premiera Donalda Tuska z premierem i prezydentem Singapuru.
Jak podało w niedzielę Centrum Informacyjne Rządu, podczas rozmów Donalda Tuska z premierem Lee Hsien Loongiem i prezydentem Tony Tan Keng Yamem była także mowa o zaangażowaniu inwestycyjnym Singapuru w Polsce poprzez zainteresowanie polskimi obligacjami i udział w prywatyzacji.
W obecności obu premierów podpisano umowę międzynarodową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
Ponadto Donald Tusk spotkał się w Singapurze na roboczym lunchu m.in. z przedstawicielami największych funduszy majątkowych. W trakcie spotkania Tusk mówił o rozwoju współpracy gospodarczej między państwami i możliwościach inwestycyjnych w Polsce.
W lunchu brali udział m.in. szefowie funduszy Government of Singapore Investment Corporation (GIC) i Temasek Holdings, które zajmują odpowiednio 8. i 9. miejsce w świecie wśród państwowych funduszy majątkowych. To głównie z tymi podmiotami wiążą się możliwości inwestycyjne Singapuru - podkreśla CIR.
Fundusz GIC brał już wcześniej udział w transakcjach prywatyzacyjnych w Polsce i sygnalizował zainteresowanie kolejnymi inwestycjami. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne związane z zaangażowaniem tego rodzaju funduszy byłyby związane z długoterminowymi inwestycjami w już funkcjonujące i dobrze zarządzane, ale potrzebujące dokapitalizowania polskie spółki. Oba państwowe fundusze majątkowe, należące do rządu Singapuru, są jednymi z niewielu firm międzynarodowych posiadających najwyższy rating korporacyjny agencji Standard and Poor's oraz Moody's. CIR podało, że rozmowy z przedstawicielami funduszy kontynuuje w niedzielę i poniedziałek minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski.
W spotkaniu wzięli też udział przedstawiciele innych firm singapurskich już inwestujących w Polsce, m.in. koncernu zbrojeniowego ST Kinetics oraz lidera usług w sektorze telekomunikacyjnym, komputerowym, medycznym, motoryzacyjnym i elektronicznym firmy Hi-P, a także koncernu Keppel.
W poniedziałek w stolicy Laosu Wientian rozpocznie się szczyt Azja-Europa (ASEM) z udziałem przedstawicieli 27 państw Unii Europejskiej, Rady i Komisji Europejskiej, Chin, Japonii, Indii, Rosji, Australii, Pakistanu, Nowej Zelandii, Republiki Korei i Mongolii. W gronie m.in. 21 premierów i 14 głów państw będzie mowa o światowych wyzwaniach finansowych, pobudzeniu gospodarki oraz ułatwieniach handlowych i inwestycyjnych. Donald Tusk na sesji plenarnej wygłosi odczyt na temat polskiej oceny sytuacji gospodarczej w Europie. Szef polskiego rządu ma też rozmawiać m.in. z premierami Japonii, Korei, Tajlandii.
Skomentuj artykuł