WJC wzywa Ukrainę, by położyła kres gloryfikacji antysemitów

WJC wzywa Ukrainę, by położyła kres gloryfikacji antysemitów
(fot. depositphotos.com)
PAP / pk

Światowy Kongres Żydów (WJC) wezwał w czwartek Ukrainę, by położyła kres gloryfikacji antysemitów w związku ze wzniesieniem niedawno w Iwano-Frankiwsku, na zachodniej Ukrainie, pomnika dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) Romana Szuchewycza.

WJC "z konsternacją przyjął wiadomość, że w Iwano-Frankiwsku, na zachodniej Ukrainie, wzniesiono pomnik ku czci ukraińskiego skrajnego nacjonalisty i nazistowskiego kolaboranta Romana Szuchewycza, pomimo wielokrotnych apeli ze strony społeczności żydowskiej, by nie gloryfikować postaci, które były współwinne wymordowania Żydów" - czytamy w oświadczeniu WJC z datą czwartkową.

"To bardzo niepokojące, że nacjonaliści, którzy posunęli do przodu program nazistowski i wzięli udział w pogromie Żydów, są dzisiaj wychwalani jako bohaterowie przy pomocy wznoszonych pomników i ulic, którym nadaje się ich imiona" - oświadczył dyrektor generalny WJC i wiceprezes wykonawczy Robert Singer, który dorastał na Ukrainie, niedaleko Iwano-Frankiwska (dawniej Stanisławowa).

Singer dodał, że Światowy Kongres Żydów przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie bardzo wyraźnie w przeszłości, w tym w roku 2017, kiedy Lwów zaplanował festiwal na cześć Szuchewycza, dokładnie w 76. rocznicę pogromu lwowskich Żydów.

DEON.PL POLECA

"Wzywamy rząd Ukrainy i miasto Iwano-Frankiwsk, aby wycofały się i poważnie rozważyły haniebną naturę tych praktyk oraz najwyższy brak szacunku (...) demonstrowany wobec społeczności żydowskiej, a także przesłanie, które wysyłane jest do świata. Konieczne jest natychmiastowe zakończenie gloryfikowania takich odrażających osobowości dla dobra społeczności żydowskiej i pamięci wszystkich Żydów, którzy ucierpieli z rąk tych antysemitów" - podkreślił wiceprezes WJC.

Światowy Kongres Żydów (World Jewish Congress) jest międzynarodową organizacją reprezentującą społeczność żydowską w 100 krajach.

Przeciwko pomnikowi Szuchewycza, który odsłonięto niedawno w Iwano-Frankiwsku, zaprotestowali ambasadorowie Polski i Izraela na Ukrainie Bartosz Cichocki i Joel Lion. Otwarty list w tej sprawie dyplomaci skierowali do mera Iwano-Frankiwska Rusłana Marcinkiwa.

Roman Szuchewycz, ps. Taras Czuprynka, był działaczem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). W latach 1934-1937 więziony był za organizację zamachów na przedstawicieli polskich władz. Od 1943 roku dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii, która do 1945 roku dokonała masowych mordów ok. 100 tys. Polaków z Wołynia i Galicji Wschodniej.

UPA walczyła podczas II wojny światowej zarówno przeciwko Niemcom, jak i ZSRR. Od wiosny 1943 roku prowadziła także działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Galicji Wschodniej, zmierzające do jej całkowitego usunięcia z tych terenów.

W 2016 roku Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm - głosi uchwała - oddaje hołd "wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej bestialsko pomordowanym przez ukraińskich nacjonalistów".

O ile dla polskiej strony była to masowa i zorganizowana zbrodnia ludobójstwa, o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec Związku Sowieckiego), a nie antypolskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

WJC wzywa Ukrainę, by położyła kres gloryfikacji antysemitów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.