Władze Wysp Cooka rozważają zmianę nazwy państwa

Władze Wysp Cooka rozważają zmianę nazwy państwa
(fot. depositphotos.com)
1 rok temu
PAP / ml

Władze Wysp Cooka, państwa stowarzyszonego z Nową Zelandią, rozważają porzucenie dotychczasowej nazwy nadanej w czasach kolonializmu na rzecz takiej, która będzie podkreślała polinezyjskie korzenie.

W styczniu na tych położonych na Pacyfiku wyspach utworzono rządową komisję, która ma zaproponować nową nazwę dla kraju, najlepiej w języku maoryskim - pisze w środę portal Fox News. W jej skład wchodzą lokalni historycy oraz osoby o "głębokiej tradycyjnej wiedzy" o państwie.

Szef komisji Danny Mataroa zastrzega, że nowa nazwa powinna brać pod uwagę dziedzictwo państwa i zamieszkujących je ludzi, w tym ich chrześcijaństwo. Większość na wyspach stanowią Polinezyjczycy.

Za zmianą opowiada się m.in. wicepremier Mark Brown. W lokalnym radiu powiedział, że cieszy się na nową nazwę; będzie ona lepiej "odzwierciedlała prawdziwą polinezyjską naturę naszego wyspiarskiego narodu" - dodał.

Składające się z 15 wysp państwo nazwano na cześć angielskiego żeglarza i odkrywcy Jamesa Cooka. W 1965 roku Wyspy Cooka zostały terytorium autonomicznie stowarzyszonym z Nową Zelandią. Władze w Wellington ponoszą odpowiedzialność za sprawy obrony i polityki zagranicznej archipelagu.

Próbę zmiany nazwy państwa podjęto na zamieszkanych przez ok. 17 tys. osób wyspach już w 1994 roku. W referendum mieszkańcy odrzucili jednak proponowaną nazwę Avaiki Nui.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Władze Wysp Cooka rozważają zmianę nazwy państwa
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Władze Wysp Cooka rozważają zmianę nazwy państwa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.