Wyjątkowe upały na południu Europy

(fot. sybarite48 / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

W ok. 30 hiszpańskich prowincjach władze w poniedziałek wprowadziły ostrzeżenia przed upałami. Wysokie temperatury panują też we Francji i we Włoszech, gdzie od tygodni słupki rtęci pokazują ponad 35 stopni Celsjusza.

We Włoszech powodem wyjątkowych upałów jest wyż afrykański. Portal meteorologiczny Ilmeteo.it. szacuje, że ta ekstremalna pogoda utrzyma się do końca tygodnia. Wysoka wilgotność powietrza czyni upały ciężkimi do zniesienia.

Z powodu odwodnienia i duszności do rzymskich szpitali trafiło wiele osób w podeszłym wieku. Często pomocy lekarskiej potrzebowali także cierpiący na choroby serca i układu krążenia.

Rolnicy niepokoją się o swoje uprawy. Z powodu panującej od kilku tygodni suszy rezerwy wody są bardzo ograniczone. Związek rolników indywidualnych Coldiretti ostrzega przed stratami, które mogą sięgać milionów euro.

Włosi nie są oszczędni w walce z upałami. Chętnie inwestują w klimatyzację oraz inne urządzenia, które mogą dać choć trochę ochłody. Znacznie wzrosła konsumpcja lodów.

Z upałami zmagają się także Hiszpanie. W ok. 30 prowincjach ogłoszono ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami. W niektórych rejonach w środkowej części kraju termometry pokażą w poniedziałek 40 stopni Celsjusza.

Podobnie jak w ostatnich dniach najcieplej będzie w okolicach Kordoby, Leridy, Tarragony, Ciudad Real, Toledo, Albacete, na południu prowincji Avila i na południe od Madrytu. W Madrycie i w Barcelonie w poniedziałek temperatura wyniesie ok. 37 stopni.

W związku z falą upałów władze Estremadury na zachodzie kraju radzą mieszkańcom, by pili dużo płynów, nie przesadzali z kawą, alkoholem i cukrem. Należy też unikać wysiłku fizycznego w godzinach, w których upał jest najsilniejszy.

Również na południu i na północnym wschodzie Francji w ostatnich dniach termometry pokazują 40 stopni Celsjusza. Podobne temperatury utrzymają się w najbliższych dniach. Meteorolodzy ostrzegają, że będą one wyjątkowo wysokie w nocy.

Choć ładna pogoda często oznacza dobre interesy, to zbyt długi okres wysokich temperatur przynosi odwrotne rezultaty - pisze dziennik "Le Figaro" i przypomina, że 10-dniowe upały z 2003 r. oznaczały straty rzędu 15 mld euro. Zmarło wówczas 15 tys. osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wyjątkowe upały na południu Europy
Komentarze (2)
S
S&P
20 sierpnia 2012, 14:23
Dlaczego nie lubie tzw. "ladnej pogody?" Nic mi sie nie chce: nie moge pracowac, nie moge odpoczywac, nie moge spac. Wole pogode ktora lubie: gdy jest chlodniej, tak 23st. C, nawet jezeli pada deszcz!
A
asia
20 sierpnia 2012, 14:04
W Krakowie też strasznie gorąco, w centrum patelnia! Ciesze się że mam na osiedlu parter i nie otwieram teraz okien. Mam naturalna klimę w wielkiej płycie.