Wyjdzie z kryzysu i będzie symbolem nadziei?

(fot. EPA/Vegrd Grott)
PAP / drr

Unia Europejska wyjdzie wzmocniona z kryzysu, by ponownie stać się symbolem nadziei - powiedział w niedzielę w Oslo przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, na dzień przed wręczeniem Pokojowej Nagrody Nobla przyznanej w tym roku UE.

- Unia przechodzi obecnie trudny okres (...) Jestem pewien, że nam się uda. Wyjdziemy z niepewności i recesji bardziej wzmocnieni niż przedtem - zapewnił Van Rompuy na konferencji prasowej.

Przyznanie UE pokojowego Nobla w chwili wielkich podziałów i kryzysu w "27" wywołało na świecie niemałe zdumienie.

Silna, ale niekompletna delegacja Unii Europejskiej pojawi się w poniedziałek w norweskiej stolicy, by odebrać Pokojową Nagrodę Nobla za decydujące przyczynianie się od 60 lat do procesu pokoju, pojednania, demokracji i przestrzegania praw człowieka w Europie.

W oficjalnej delegacji UE znajdą się, oprócz Van Rompuya, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. Przywódców krajów unijnych przyjedzie do Oslo około dwudziestu, wśród nich premier Donald Tusk, prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zabraknie - co znamienne - premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona. Szef rządu brytyjskiego, który nie jest zbyt proeuropejski, odpowiedział odmownie na zaproszenie do Oslo. Na wręczenie nagrody nie przyjedzie też eurosceptyczny prezydent Czech Vaclav Klaus. Premiera Szwecji Frederika Reinfeldta zatrzymają w Sztokholmie obowiązki związane z wręczeniem pozostałych Nobli. Nieobecni będą w norweskiej stolicy także przywódcy Luksemburga, Słowenii i Cypru.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wyjdzie z kryzysu i będzie symbolem nadziei?
Komentarze (3)
MR
Maciej Roszkowski
9 grudnia 2012, 22:12
Wpływ UE na to, że w Europie nie było wojny przez  pięćdziesiąt kilka lat  był żaden. Uznano w Europie po II wojnie św. , że wojnę krwawą lepiej zastąpić wojną ekonomiczną i to się dzieje patrz Fiat AutoPoland i cała polityka silniejszych wobec słabszych. Dopóki była kasa (na kredyt) wszystko było pięknie. Kasa sie skończyła wraz z nią "solidarność europejska", wspólne interesy, integracja etc. To choroba całego współczesnego świata- odrzuca się chrześcijaństwo i człowiek żyje po to by mu było wygodnie i przyjemnie, a na resztę i innych naplewać. Nobel dla UE w chwili narastających podziałów i konfliktów pokazuje co warte są biurokratyczne twory istniejące głównie dla  swoich funkcjonariuszy.
jazmig jazmig
9 grudnia 2012, 17:23
To jest zaklinanie rzeczywistości. Ja pamiętam hasła Lenin wiecznie żywy, socjalizm wiecznie żywy itp., a dzisiaj nie ma już obozu komunistycznego i pozostało tylko kilka tworów takich jak Kuba i KRLD.
F
Franek
9 grudnia 2012, 17:19
Ap 13,03: I ujrzałem jedną z jej głów jakby śmiertelnie zranioną, a rana jej śmiertelna została uleczona.