Wymiana ognia na Półwyspie Koreańskim

Wymiana ognia na Półwyspie Koreańskim
(fot. EPA/JEON HEON-KYUN)
PAP / drr

Podczas manewrów prowadzonych na Morzu Żółtym przez marynarkę wojenną Korei Północnej w poniedziałek wystrzelono ponad 500 pocisków artyleryjskich. Około stu pocisków spadło na wody terytorialne należące do Korei Południowej. Seul odpowiedział ogniem.

Wcześniej informowano tylko o kilku północnokoreańskich pociskach, które spadły na południe od linii demarkacyjnej na Morzu Żółtym, rozdzielającej Koreę Północną i Południową. Tej granicy nie uznaje Pjongjang.

Jak poinformowało południowokoreańskie ministerstwo obrony, Seul odpowiedział, wystrzeliwując ponad 300 pocisków. Rzecznik resortu Kim Min Sok nazwał działania Północy "testem tego, jak bardzo zdeterminowane jest Południe, by bronić swojej granicy morskiej".

W wyniku ostrzału Seul poderwał myśliwce F-15 po swojej stronie granicy morskiej.

Wcześniej agencja AP cytowała anonimowego przedstawiciela sztabu sił zbrojnych w Seulu, który powiedział, że żaden z pocisków wystrzelonych przez obie strony nie trafił w ląd lub instalacje wojskowe.

Mieszkańcy dwóch południowokoreańskich wysp Paengnyong i Yonpyong, które położone są w pobliżu granicy morskiej, zostali ewakuowani do schronów.

Kilka godzin przed incydentem Pjongjang niespodziewanie poinformował południowokoreańską marynarkę wojenną, że wkrótce rozpocznie manewry w pobliżu granicy morskiej. Wystosowano ostrzeżenie do statków, by unikały tego obszaru. Nie podano godziny rozpoczęcia ćwiczeń.

Seul natychmiast ostrzegł, że odpowie na wszelkie prowokacje.

Po wymianie ognia chińskie MSZ zaapelowało o spokój i powściągliwość na Półwyspie Koreańskim.

Granica morska między Koreą Północną i Południową wielokrotnie była miejscem starć między tymi krajami. W listopadzie 2010 roku Północ ostrzelała wyspę Yonpyong. Zginęły wówczas cztery osoby.

Północnokoreańskie manewry są odpowiedzią Pjongjangu na wspólne amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe Foal Eagle. Rozpoczęły się one pod koniec lutego i potrwają do 18 kwietnia.

Pjongjang wielokrotnie ostro protestował przeciwko ich przeprowadzaniu. W ostatnich tygodniach Korea Północna kilkakrotnie wystrzeliwała w kierunku morza rakiety krótkiego i średniego zasięgu. W niedzielę MSZ nie wykluczyło przeprowadzenia czwartej próby nuklearnej w odpowiedzi na manewry.

Mimo zawartego w 1953 roku rozejmu oba państwa koreańskie są nadal formalnie w stanie wojny, a napięcie między nimi wyraźnie wzrosło po dokonanej w lutym ubiegłego roku trzeciej północnokoreańskiej próbie nuklearnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wymiana ognia na Półwyspie Koreańskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.