Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo i porównało je z obecną sytuacją

fot. depositphotos.com
KAI

Wielki Głód, jaki w latach 1932-33 panował na Ukrainie, był ludobójstwem narodu ukraińskiego – stwierdziło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) w rezolucji uchwalonej na zakończenie swego kwartalnego posiedzenia. Poinformowała o tym na swoim Facebooku członkini delegacji Rady Najwyższej Ukrainy na te obrady Jewhenija Krawczuk. Zaznaczyła przy tym, że w dokumencie podkreślono, iż Ukrainie zagraża dzisiaj ponownie ludobójstwo, dodając, że rezolucję uchwalono jednogłośnie – za jej przyjęciem było 80 parlamentarzystów.

Według posłanki dokument stwierdził jednoznacznie, że ówczesne kierownictwo ZSRR umyślnie prowadziło politykę, która spowodowała głód na Ukrainie, "pragnąc stłumić całkowicie jakikolwiek sprzeciw ukraiński wobec totalitarnego reżymu komunistycznego, ujarzmić naród ukraiński oraz zniszczyć jego pragnienia i wysiłki na rzecz utworzenia niepodległego państwa ukraińskiego". ZPRE zwrócił uwagę, że "podobnie jak dziś siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, reżym stalinowski w latach 1932-33 dopuszczał się działań zbrodniczych na obszarze Ukrainy przeciw ludności cywilnej z oczywistym zamiarem zniszczenia, całkowitego lub częściowego, narodu ukraińskiego jako odrębnej wspólnoty narodowej".

Rezolucja wskazała ponadto, iż systematyczne niszczenie najpierw przywódców politycznych i kulturalnych, którzy byli kulturową podstawą narodu ukraińskiego, a następnie milionów zwykłych Ukraińców, było świadomie zamierzone jako ludobójstwo. J. Krawczuk zauważyła, że dokument Rady kładzie akcent na obecną ludobójczą napaść Rosji, gdyż podobnie jak to było w latach trzydziestych, Rosja znów wykorzystuje żywność jako broń nie tylko przeciw Ukrainie, ale także w celu zaostrzenia globalnej niestabilności żywnościowej.

Rosjanie blokują i zagrażają statkom na Morzu Czarnym, jak również przeszkadzają w dostawach zboża do Afryki i innych regionów. Rolnicy ukraińscy maja do czynienia z poważnym brakiem zasobów, podczas gdy wojska rosyjskie umyślnie bombardowały użytki rolne, zaminowywali pola i niszczyły infrastrukturą rolną. Sama tylko katastrofa na Zaporze Kachowskiej wyrządzila straty wartości 387,71 mln dolarów, pozbawiając nawodnienia niemal 600 tys. hektarów ziem. "Dlatego Zgromadzenie uznało Wielki Głód [Hołodomor] na Ukrainie za ludobójstwo narodu ukraińskiego oraz wzywa wszystkie parlamenty krajowe, które jeszcze tego nie zrobiły, aby postąpiły podobnie" – napisała ukraińska parlamentarzystka.

DEON.PL POLECA

W przededniu obrad ZPRE 24 września parlament Szwajcarii uznał Wielki Głód lat 1932-33 za ludobójstwo narodu ukraińskiego i dotychczas podobne decyzje podjęły parlamenty 29 państw. W grudniu 2022 Parlament Europejski (organ Unii Europejskiej) przegłosował uznanie Hołodomoru za ludobójstwo Ukraińców.

Zgromadzenie Parlamentarna Rady Europy z siedzibą w Strasburgu (Francja) powstało na mocy statutu podpisanego 5 maja 1949 w Londynie, ale swe pierwsze posiedzenie odbyło już 10 kwietnia tegoż roku, skupiając początkowo wyłącznie kraje zachodnie. Nazywało się wówczas Zgromadzeniem Doradczym, obecną nazwę nosi od 1974 r. Dziś należy do niego 46 państw z naszego kontynentu (łącznie z Turcją i trzema krajami kaukaskimi: Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, ale bez Białorusi i Rosji). Liczba deputowanych – jest ich łącznie 612, w połowie reprezentujących swe parlamenty krajowe i ich zastępców – z poszczególnych państw zależy od liczby ich mieszkańców. Najwięcej delegatów – po 18 mają Francja, Niemcy, Włochy i Wielka Brytania, podczas gdy Polska jest w drugiej grupie krajów razem z Hiszpanią, Turcją i Ukrainą – po 12 przedstawicieli. Przewodniczącym organizacji jest od stycznia br. Theodoros Russopulos z Grecji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uznało Wielki Głód na Ukrainie za ludobójstwo i porównało je z obecną sytuacją
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.