"Wielka Pętla" startuje w Rotterdamie

PAP / ŁK

Prologiem na 8,9-kilometrowej trasie w Rotterdamie rozpocznie się w sobotę po południu 97. edycja wyścigu Tour de France. W najsłynniejszej imprezie kolarskiej po raz drugi w karierze wystąpi Sylwester Szmyd - jedyny Polak w stawce 198 startujących.

Głównymi kandydatami do zwycięstwo są Hiszpan Alberto Contador i Amerykanin Lance Armstrong. Contador triumfował w imprezie dwa razy, natomiast Armstrong jest multirekordzistą - wygrał siedem razy z rzędu w latach 1999-2005.

W ubiegłym roku obaj jechali w tej samej grupie - Astanie - i długo nie było jasne, który z nich ma być numerem jeden w zespole. Sytuacja wyklarowała się dopiero w ostatnim tygodniu wyścigu, kiedy to Contador po solowym ataku w Alpach objął prowadzenie, a Armstrong zgodził się, że teraz będzie pomagał Hiszpanowi w odniesieniu zwycięstwa.

W 2009 roku na mecie w Paryżu na najwyższym stopniu podium stanął Contador, a Armstrong - na najniższym (rozdzielił ich Luksemburczyk Andy Schleck). W tym roku już problemu lidera zespołu nie będzie, obaj wystąpią w różnych ekipach: Contador pozostał w Astanie, a Amerykanin pojedzie w budowanej specjalnie dla niego ekipie RadioShack. To będzie - jak zapewnia zawodnik ­- jego ostatni start w tej imprezie.

W Wielkiej Pętli po raz drugi pokaże się najlepszy polski kolarz ostatnich lat - Sylwester Szmyd. W 2008 roku zajął 26. miejsce. Tym razem głównym zadaniem jadącego z numerem 48. Polaka będzie pomoc liderowi ekipy Liquigas - Ivanowi Basso.

Wyścig rozpocznie się w sobotę jazdą indywidualną na czas w Rotterdamie. Jako ostatni - o godz. 19.32 - ruszy na trasę Contador.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Wielka Pętla" startuje w Rotterdamie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.