Wybierasz się w góry na Święta? Takie są teraz warunki

Rysy zimą. Fot. Pixabay.com
PAP/mł

Wiele osób woli w czasie Świąt wybrać się na wycieczkę, zamiast siedzieć przy stole i dojadać świąteczne potrawy. Aktywność w Święta to świetny pomysł, ale gdy chcecie się wybrać w góry, koniecznie sprawdźcie, jakie są warunki.

Na Święta w Bieszczady?

W Bieszczadach w środę rano odnotowano 14 stopni mrozu w Ustrzykach Górnych, a minus 10 stopni Celsjusza - w Cisnej. - W nocy spadło około jednego centymetra świeżego śniegu – powiedział PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Wojciech Przygórzewski. Jak zaznaczył, w bieszczadzkich dolinach leży średnio 30–50 cm śniegu, jest bezwietrznie, a śnieg, który padał w nocy, był drobny.

DEON.PL POLECA

W wyższych partiach gór miejscami zaspy mogą przekraczać 100 cm, a powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach obowiązuje drugi w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia lawinowego.

Umiarkowane zagrożenie występuje na stromych stokach zawietrznych; głównie o południowych i południowo-wschodnich wystawach. Obejmuje m.in. masywy połonin Wetlińskiej i Caryńskiej, Tarnicy, Halicza, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu.

W regionie, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, czynna jest większość tras zjazdowych. Warunki narciarskie są dobre.

A może pojechać w Tatry w Boże Narodzenie?

W Tatrach od kilku dni intensywnie pada śnieg. Słowaccy ratownicy górscy ogłosili już trzeci znaczny stopień zagrożenia lawinowego dla Tatr Wysokich. W polskiej części Tatr obowiązuje lawinowa dwójka. Na Kasprowym Wierchu leży już niemal metr śniegu.

Co oznacza trzeci stopień zagrożenia lawinowego? To sygnał, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy, warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są bardzo trudne. Szlaki przysypane są warstwą świeżego śniegu i w wielu miejscach występują głębokie zaspy. Większość szlaków powyżej górnej granicy lasu jest nieprzetarta, a ich przebieg jest niewidoczny.

Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk również zalega świeży śnieg. Szlaki dojściowe do niżej położonych schronisk są na ogół dobrze przedeptane. Miejscami może być ślisko.

Po tatrzańskich szlakach można już poruszać się na nartach, ale w wyższych partiach warunki są jeszcze bardzo trudne - w wielu miejscach wystają kamienie i mimo grubej warstwy świeżego śniegu gleba i roślinność nie są tam wystarczająco zabezpieczone.

W Beskidach na Święta dużo śniegu

Także w Beskidach sypnęło śniegiem, a ostatniej doby przybyło go do 20 cm. Wieje też dość silny wiatr.

- Warunki na szlakach są trudne, a w wielu miejscach bardzo trudne. Wiatr tworzy zaspy. W tych warunkach ciężko się poruszać – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR z centralnej stacji w Szczyrku Łukasz Twardowski. Cieszyć się mogą natomiast miłośnicy nart. Goprowcy podali, że warunki na trasach narciarskich są na ogół dobre.

W środę rano w górach było zimno. Termometry przy schronisku na Markowych Szczawinach i na hali Miziowej pokazały -10 st. C. W Szczyrku były -4 st. Widoczność była ograniczona do 500 m. Sypał śnieg.

W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Jest ono umiarkowane. Występuje na bardzo stromych stokach, w miejscach zwiększonego odłożenia śniegu przez wiatr, czyli w żlebach, kotłach i zagłębienia terenu, a także za przełamaniami terenu. Goprowcy przestrzegli, że szczególną uwagę należy zwrócić w rejonie ruin starego schroniska na południowej stronie masywu.

W Beskidach zamknięty jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików. Służy tylko do podchodzenia na Babią Górę.

Jak się przygotować do zimowego wyjścia w góry?

Turyści, którzy wybiorą się na wycieczkę muszą się ubrać adekwatnie do pory roku. Niezbędne są buty odpowiednie do wędrówki po górach oraz raczki. Warto zaopatrzyć się w kijki, które pomogą zachować równowagę. Należy mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Jeszcze bardziej niż w innych porach roku nie jest zalecane wychodzenie na szlak samotnie. Planując wyjście w góry trzeba brać pod uwagę, że zmrok zapada wcześnie.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wybierasz się w góry na Święta? Takie są teraz warunki
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.