Wydobycie gazu łupkowego ruszy w Pakistanie

(fot. EPA/REHAN KHAN)
PAP / im

- W Pakistanie odwierty badawcze zostały już zrobione, etap prac studyjnych jest właśnie kończony. Za dwa miesiące powinny ruszyć pierwsze odwierty wydobywcze, z których będziemy już wydobywać gaz - powiedział Hussain. Jak podkreślił, eksploatacja gazu niekonwencjonalnego ma uzupełnić pakistańskie rezerwy energetyczne i być alternatywą dla ropy.

- Gaz niekonwencjonalny, znaleziony przez PGNiG na pakistańskiej koncesji spółki to pierwszy taki gaz w Pakistanie - zaznaczył. Minister podkreślił jednak, że trudno oszacować, ile polska spółka będzie mogła wydobyć, bo PGNiG dysponuje tylko częścią udziałów w tej koncesji.

W jego ocenie, za kilka lat Pakistan mógłby stać się eksporterem gazu, właśnie dzięki złożom niekonwencjonalnym. "Mam nadzieję, że odkryjemy na tyle dużo gazu niekonwencjonalnego, że będziemy mieli nadwyżki surowca i wtedy moglibyśmy go eksportować. Taka możliwość może się pojawić pod koniec tej dekady" - ocenił.

Jak dodał, w tej chwili szacunki pakistańskich złóż gazu niekonwencjonalnego mówią o prawie 1,5 bln m. sześc. i gdyby się potwierdziły, oznaczałoby to potrojenie krajowych zasobów tego surowca. Potwierdzone zasoby gazu konwencjonalnego w Pakistanie to obecnie 824 mld m. sześc. przy rocznym zużyciu w kraju rzędu niemal 40 mld m. sześc.

Prace w Pakistanie prowadzi spółka Poszukiwania Nafty i Gazu Kraków z grupy kapitałowej PGNiG, która jest obecna w tym kraju od 1997 r. Według informacji spółki, w Pakistanie dla miejscowego operatora OGDCL pracują trzy polskie urządzenia wiertnicze, na których zatrudnionych jest 30 Polaków oraz stuosobowy personel pakistański. W 2010 r. ze względu na działania wojenne w sąsiednim Afganistanie i niespokojną sytuację, prace przerwano, a załogę ewakuowano. Po półtoramiesięcznej przerwie wiercenia wznowiono.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wydobycie gazu łupkowego ruszy w Pakistanie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.