"Wykorzystać każdy metr gazu łupkowego"

Premier zadeklarował, że będzie się angażował osobiście - jako premier polskiego rządu - w optymalizację warunków poszukiwań (fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / wab

Poszukiwanie w Polsce surowców energetycznych powinno być priorytetem - powiedział we wtorek w Warszawie premier Donald Tusk.Tusk uczestniczył w konferencji poświęconej tematyce poszukiwań gazu łupkowego, organizowanej przez ORLEN Upstream, spółkę Grupy Kapitałowej PKN ORLEN.

- Kiedy zrozumieliśmy, że polska energetyka oparta w tak przygniatającym stopniu na węglu wymaga prawdziwej rewolucji, kiedy zrozumieliśmy że gaz i ropa stały się strategicznym czynnikiem politycznym (...), to wtedy także zrozumieliśmy, że poszukiwania własnych źródeł energii muszą stanowić priorytet dla Polski - powiedział Tusk. - Trzeba wykorzystać każdą szansę na znalezienie nowych źródeł - podkreślił.

Premier zadeklarował, że będzie się angażował osobiście - jako premier polskiego rządu - w optymalizację warunków poszukiwań, logistyki i biznesu związanego z wydobyciem gazu łupkowego.

DEON.PL POLECA

- Jesteśmy zdeterminowani, (...) aby poszukiwania i wykorzystanie gazu łupkowego w Polsce stało się faktem - zaznaczył Tusk. - Każdy metr sześcienny gazu łupkowego w Polsce - jeśli to możliwe - musi być wykorzystany - dodał.

Wyraził nadzieję, że jednym z owoców wtorkowej debaty będzie poczucie bezpieczeństwa i nadzieja milionów ludzi, którzy "nie muszą się znać na technologii wydobycia gazu łupkowego, ale mają prawo wierzyć, że ich bezpieczeństwo energetyczne jest w dobrych rękach", że instytucje i politycy dbają o ich energetyczną przyszłość - dodał.

Chodzi o złoża, w których gaz ziemny "uwięziony" jest w skałach ilastych, tzw. "shale gas", albo w trudno dostępnych porach skalnych, tzw. "tight gas". Jak zwracają uwagę specjaliści, potocznie używa się nazwy gaz łupkowy, choć bardziej prawidłowe jest określenie - gaz niekonwencjonalny. Jest to dokładnie taki sam gaz ziemny jak konwencjonalny, jedyne co go różni, to sposób w jaki jest ułożony w warstwach skalnych. Dominującym gazem niekonwencjonalnym jest gaz ściśnięty.

Koncesje na poszukiwania gazu niekonwencjonalnego ma w Polsce ponad 20 firm. Obejmują ponad 50 tys. km kw., głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie. Pierwsze wiercenia wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie - gazu tam nie znaleziono. W lutym br. ślady gazu znaleziono w odwiercie BNK koło Ustki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Wykorzystać każdy metr gazu łupkowego"
Komentarze (1)
SA
Stanisław Andrzej Gumny
29 marca 2011, 19:03
Panie Tusk proszę przypomnieć co Pan mówił gdy o gazie łupkowym rozważano w PIS-ie i w kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego.