Wysoka grzywna i więzienie za karmienie gołębi. Wchodzi surowe prawo

Wysoka grzywna i więzienie za karmienie gołębi. Wchodzi surowe prawo
Fot. Atul Pandey / Unsplash
PAP / pk

W Hongkongu zgodnie z nowelizacją prawa od 1 sierpnia osoby dokarmiające dzikie zwierzęta, w tym gołębie miejskie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 tys. dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych) i pozbawieniem wolności na okres 1 roku - informuje w czwartek portal Hong Kong Free Press. "Są wszędzie w parkach, przez co stają się brudne i niechlujne. Sam podczas spaceru zostałem cały pokryty odchodami".

Obecnie maksymalną karą za nielegalne dokarmianie dzikich zwierząt jest grzywna w wysokości 10 tys. dolarów hongkońskich (HKD), czyli w przeliczeniu ok. 5 tys. złotych.

W przeszłości wielu parlamentarzystów argumentowało, że dokarmianie zdziczałych gołębi to nic innego jak "zwykłe śmiecenie, a kary były oczywiście zbyt niskie" - pisze dziennik "Oriental Daily".

Przyjęta w środę nowelizacja ustawy o ochronie dzikich zwierząt oprócz 10-krotnego zwiększenia maksymalnej kary, rozszerza zakaz na miejskie gołębie.

DEON.PL POLECA

"Zakaz dokarmiania gołębi i zaostrzenie kar za nielegalne dokarmianie mają na celu poprawę ochrony dzikiej przyrody, a także złagodzenie niedogodności dla społeczeństwa i kwestii higieny" związanych z tym procederem - powiedział Tse Chin-wan, sekretarz (minister) środowiska i ekologii.

Wysoka grzywna i więzienie za karminie gołębi

Według ustawodawców, takie zmiany mają na celu ograniczenie powszechnej praktyki karmienia ptaków, która prowadzi nie tylko do zaśmiecania miasta resztkami żywności, ale i ptasimi odchodami.

"Są wszędzie w parkach, przez co stają się brudne i niechlujne. Sam podczas spaceru zostałem cały pokryty odchodami" - cytuje pana Li telewizja i-Cable.

Władze argumentują również, że dokarmianie ptaków może przyciągać do miasta inne dzikie zwierzęta, w tym małpy i dziki.

Tylko w 2022 roku odnotowano ponad 1100 dzików na terenach miejskich. Dekadę wcześniej takich przypadków było zaledwie 300 - podaje dziennik "South China Morning Post". W tym samym okresie odnotowano 81 przypadków obrażeń spowodowanych przez te zwierzęta, z czego 75 miało miejsce w latach 2018-2022

Jak opisuje "Oriental Daily" część społeczeństwa zwraca uwagę, że niektórzy obywatele stosują niezliczone sztuczki, aby ominąć zakaz karmienia (takie jak z pozoru przypadkowe upuszczenie jedzenia), i obawiają się, że znowelizowane przepisy staną się "bezzębnym tygrysem", jeśli władze nie będą w stanie ich skutecznie egzekwować.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Wysoka grzywna i więzienie za karmienie gołębi. Wchodzi surowe prawo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.