Co dzieje się z ks. Michałem Olszewskim? Mec. Wąsowski: Obserwuję jego oddziaływanie na służbę więzienną

Co dzieje się z ks. Michałem Olszewskim? Mec. Wąsowski: Obserwuję jego oddziaływanie na służbę więzienną
Co dzieje się z ks. Michałem Olszewskim? Mec. Wąsowski: Obserwuję jego oddziaływanie na służbę więzienną. Fot. Profetopl / YouTube
Radio Wnet / pk

Widać pewne ciekawe zachowanie. Bardzo pozytywne. Personel więzienia i służba więzienna zaczynają mówić do ks. Michała Olszewskiego per ksiądz, niektórzy proszą nawet o modlitwę, dają odczuć, że ten człowiek nie do końca zasadnie jest więziony - mówi mecenas Krzysztof Wąsowski w rozmowie z Radiem Wnet.

Mec. Krzysztof Wąsowski zaczyna od tego, co aktualnie dzieje się z ks. Michałem Olszewskim.

- Sytuacja jest bezzmienna. Ksiądz Michał wciąż pozostaje w areszcie i czekamy na dalsze kroki prokuratury. Mamy utrudniony dostęp do czynności, które prowadzi prokuratura - wyjaśnia prawnik i dodaje, że nie ma dostępu między innymi do przesłuchiwanych świadków i pełnego materiału dowodowego, którym posługuje się prokurator stawiający zarzuty.

DEON.PL POLECA

- Jesteśmy mocno ograniczeni - konkluduje i dodaje, że "wygląda to bardzo niedobrze z punktu widzenia praworządności".

Ks. Michał Olszewski ma wpływ na personel więzienia i służbę więzienną

Prawnik wyznaje, że ostatni raz widział się z księdzem Michałem Olszewskim 2 maja.

- Jego nastawienie jest pozytywne. Zaczyna rozumieć wszystkie mechanizmy, że tak powiem ustawki, które mają miejsce - stwierdza mec. Wąsowski i dodaje, że prokuratura pokazuje ks. Michałowi Olszewskiemu władzę, którą dysponuje ale nie chce już pokazać, na podstawie jakiego prawa z tej władzy korzysta.

Według mec. Wąsowskiego osadzony w areszcie duchowny przeżywa pobyt w więzieniu jako "czas oczyszczenia". Prawnik dodaje, że obecność ks. Michała Olszewskiego w więzieniu oddziałuje na personel.

- (Ks. Michał - przyp. red.) podchodzi do tej sprawy bardzo duchowo, bardzo religijnie. Najwyraźniej Pan Bóg postawił go w takim miejscu w jakim jest. Zaczynam obserwować oddziaływanie jego obecności - nie powiem na współwięźniów, bo z nimi nie mam żadnego kontaktu ale na personel, na służbę więzienną - wyjaśnia prawnik i dodaje:

"Widać pewne ciekawe zachowanie. Bardzo pozytywne. (Personel więzienia i służba więzienna - przyp. red.) zaczynają mówić do ks. Michała Olszewskiego per ksiądz, niektórzy proszą nawet o modlitwę, dają odczuć, że ten człowiek nie do końca zasadnie jest więziony". Mec. Wąsowski dodaje, że są to "ludzie, którzy mają do czynienia z tym na co dzień, więc ich znieczulenie powinno być dużo większe".

W tej sprawie nie chodzi o ks. Michała Olszewskiego, tylko o rozliczenia polityczne

Mec. Wąsowski odnosi się również do współpracy z zajmującymi się sprawą prokuratorami. Mówi, że są oni profesjonalistami, ale działają w złej sprawie. Ciąży nad nimi spora presja.

- Wiadomo, że nie chodzi w tej sprawie o ks. Michała Olszewskiego, tylko o rozliczenia polityczne, co zresztą sama prokuratura przyznaje na swoich oficjalnych konferencjach - mówi prawnik i dodaje, że wie o tym również szefostwo prokuratury.

- Więc z jednej strony mamy do czynienia z ludźmi, którzy oddali się pracy prokuratorskiej. Są to bardzo doświadczeni prokuratorzy, z drugiej strony ze sprawy politycznej muszą oni zrobić kryminalną (…). Myślę, że to jest bardzo trudne, że to się po prostu nie uda, ale tak to wygląda - mówi mec. Wąsowski i dodaje:

"Nasze relacje są bardzo profesjonalne, nawet uprzejme. Co nie zmienia faktu, że stoimy po przeciwnych stronach »mocy« - dobrej i złej".

Ks. Michał Olszewski aresztowany

Ks. Michał Olszewski został aresztowany w ostatnich dniach marca. Jak poinformował wtedy rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak, zatrzymano wtedy pięć osób, w tym "Michała O.", nazwanego wtedy "beneficjentem funduszu" (sprawiedliwości - przyp. red.). Od tamtego czasu ks. Michał Olszewski przebywa w areszcie.

Posłuchaj całej rozmowy:

Źródło: Radio Wnet / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebanalne, esencjonalne i prowokujące do myślenia teksty o Kościele

Być z Kościołem, gdy przeżywa momenty swojej świetności, swój „złoty wiek”, nie jest trudno. Wyzwaniem stają się chwile, w których przechodzi on przez „noc”; okresy, gdy...

Skomentuj artykuł

Co dzieje się z ks. Michałem Olszewskim? Mec. Wąsowski: Obserwuję jego oddziaływanie na służbę więzienną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.