[PILNE] Władze uwięziły zakonników. Rzecznik zgromadzenia prosi o modlitwę
"Trwamy na modlitwie i zachęcamy do niej wszystkich ludzi dobrej woli". Oblaci proszą o modlitwę w intencji uwięzionych na Białorusi zakonników.
Przez miniony tydzień Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której należy Misja na Białorusi, starała się dowiedzieć o faktycznym stanie prawnym dwóch misjonarzy zatrzymanych przez władze na Białorusi, ojca Andrzeja Juchniewicza i ojca Pawła Lemekha. Troska, wyrażana także przez Superiora Generalnego Zgromadzenia i opinię międzynarodową, dotyczy również stanu zdrowia osadzonych w białoruskim areszcie zakonników - czytamy w komunikacie Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Oblaci odbywają tzw. areszt administracyjny
W komunikacie czytamy, że osadzonym oblatom udało się przekazać kilka drobnych rzeczy. "Za oficjalnym stanowiskiem kurii Diecezji Witebskiej możemy potwierdzić, że oblaci odbywają areszt administracyjny: ojciec Andrzej - 15 dni, o. Paweł - 10 dni".
"Trwamy na modlitwie i zachęcamy do niej wszystkich ludzi dobrej woli. Prosimy także o modlitwę za wspólnotę parafialną w Szumilinie, która została pozbawiona opieki duszpasterskiej” - napisał o. Paweł Gomulak OMI, Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (rzecznik).
W Rosji i niektórych innych państwach postsowieckich, zatrzymanie administracyjne (rosyjski: административное задержание) i areszt administracyjny (rosyjski: Административный арест) są rodzajami uwięzienia związanymi z przestępstwami administracyjnymi. Pojęcia te zostały odziedziczone po prawie Związku Radzieckiego. Podobne koncepcje prawne są stosowane na Białorusi i Ukrainie. Areszt administracyjny jest przeprowadzany za poważne wykroczenie administracyjne, takie jak złośliwe przeciwstawienie się policji lub wojsku, drobne chuligaństwo itp. W późnym Związku Sowieckim typowy czas aresztu administracyjnego wynosił 15 dni, a wyrok ten był rutynowo stosowany wobec dysydentów.
Źródło: KAI / pk
Skomentuj artykuł