Jak poinformowała prof. Wanda Olech z Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, zwierzęta zostały najpierw uśpione i przebadane. Nowym miejscem bytowania podkarpackich żubrów będzie hodowla wolnościowa NANOVITSA, gdzie żyją już osobniki przywiezione z Niemiec w 2013 roku. To jedno z miejsc promowanych przez fundację Rewilding Europe do wolnościowej hodowli żubrów. Krowy z Polski są dość daleko spokrewnione z nimi, zatem cenne z genetycznego punktu widzenia.
Jak tłumaczy zastępca nadleśniczego w Lutowiskach Rafał Osiecki, operację załadunku zwierząt utrudniły ostatnie opady śniegu, które uniemożliwiły dojazd TIR-em do odłowni. „Dlatego musieliśmy skrzynie z żubrami przewozić ciągnikiem w dolinę” – podkreślił.
Działania na rzecz ochrony żubra w Polsce i Europie koordynuje zespół naukowców z SGGW pod kierunkiem prof. Wandy Olech. Opiekę w terenie nad dziko żyjącymi stadami żubrów sprawują leśnicy. Dzięki tym działaniom żubrów w Polsce wciąż przybywa, w samych Bieszczadach na wolności żyje ich obecnie prawie 730 osobników. W ostatnich latach do różnych europejskich hodowli wyjechało z Polski prawie 100 tych zwierząt.
PAP / mł
Skomentuj artykuł