Zdewastowała tablicę upamiętniającą ofiary rzezi Woli. Sprawczyni usłyszała zarzuty

Zdewastowana tablica poświęcona rzezi woli. Fot. PAP/Rafał Guz
PAP / jh

76-letnia kobieta zatrzymana przez policję pod zarzutem zdewastowania pomnika upamiętniającego ofiary rzezi Woli stanęła przed wymiarem sprawiedliwości. Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że podejrzana usłyszała zarzuty znieważenia miejsca pamięci, za co grozi jej kara grzywny lub ograniczenia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niej dozór policyjny.

Do zdarzenia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek. Zabytkowa tablica autorstwa Karola Tchorka, zlokalizowana przy skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Płockiej, została oblana substancją, którą – jak ustalono – były resztki spożywcze. Kobieta, która przyznała się do popełnienia czynu, nie potrafiła w sposób racjonalny wytłumaczyć swojego postępowania. W toku śledztwa zabezpieczono monitoring oraz przesłuchano świadków. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Piotr Antoni Skiba, czynności związane ze sprawą powinny zakończyć się do końca miesiąca.

DEON.PL POLECA

Incydent wywołał falę oburzenia wśród lokalnej społeczności oraz władz miasta. Burmistrz dzielnicy Wola, Krzysztof Strzałkowski, na platformie X (dawniej Twitter) wyraził swoje oburzenie, nazywając czyn „zezwierzęceniem i hańbą”. Podkreślił także, że tablica upamiętnia jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Warszawie, a sprawcy muszą zostać szybko ujawnieni i pociągnięci do odpowiedzialności. Strzałkowski zapowiedział, że tablica zostanie jak najszybciej odnowiona.

Do zdarzenia odniósł się również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który wyraził swój żal z powodu zniszczenia miejsca pamięci zaledwie kilka godzin po zakończeniu uroczystości upamiętniających rzeź Woli. Prezydent podkreślił, że zabytkowa tablica została natychmiast oczyszczona przez specjalistyczną firmę po zakończeniu czynności przez policję.

Rzeź Woli, która miała miejsce w dniach 5–7 sierpnia 1944 roku, była jednym z najbardziej tragicznych epizodów Powstania Warszawskiego. W masowych egzekucjach zginęło według szacunków od 40 do 60 tysięcy mieszkańców dzielnicy. Upamiętnienie tych wydarzeń przez lata było zaniedbywane, a dopiero w 2004 roku odsłonięto pomnik Ofiar Rzezi Woli, nazywany pomnikiem 50 Tysięcy. W 2010 roku Rada Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Dniem Pamięci Mieszkańców Woli, oddając w ten sposób hołd ofiarom masakry.

Policja nadal prowadzi działania w celu pełnego wyjaśnienia okoliczności dewastacji i zidentyfikowania wszystkich osób zamieszanych w ten incydent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zdewastowała tablicę upamiętniającą ofiary rzezi Woli. Sprawczyni usłyszała zarzuty
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.