"Złote paszporty". KE wzywa kraje unijne do cofnięcia obywatelstwa Rosjanom i Białorusinom objętym sankcjami

"Złote paszporty". KE wzywa kraje unijne do cofnięcia obywatelstwa Rosjanom i Białorusinom objętym sankcjami
Fot. Christian Lue / Unsplash
PAP/ kb

Komisja Europejska w poniedziałek wezwała kraje UE do cofnięcia obywatelstwa przyznanego w ramach programu "złotych paszportów" Rosjanom i Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami w związku z wojną na Ukrainie.

"W ramach tych programów niektórzy obywatele Rosji lub Białorusi, którzy podlegają sankcjom lub znacząco wspierają wojnę na Ukrainie, mogli uzyskać obywatelstwo UE lub uprzywilejowany dostęp do UE, w tym do swobodnego podróżowania po strefie Schengen. Aby zaradzić tym bezpośrednim zagrożeniom, Komisja zaleca dziś również, aby państwa członkowskie oceniły, czy cofnięte powinno zostać obywatelstwo przyznane w ramach programu +złotych paszportów+ obywatelom rosyjskim lub białoruskim znajdującym się na liście sankcji UE w związku z wojną na Ukrainie" - podała Komisja.

Kraje UE cofnie obywatelstwa Rosjanom i Białorusinom?

"Zezwolenia na pobyt przyznane w ramach programu pobytu dla inwestorów obywatelom rosyjskim lub białoruskim podlegającym sankcjom należy natychmiast cofnąć po indywidualnej ocenie i zgodnie z zasadą proporcjonalności, prawami podstawowymi i prawem krajowym państw członkowskich. Środki te powinny dotyczyć obywateli rosyjskich lub białoruskich w znaczący sposób wspierających wojnę na Ukrainie" - dodała Komisja.

"Europejskie wartości nie są na sprzedaż. Uważamy, że sprzedaż obywatelstwa za pomocą +złotych paszportów+ jest niezgodna z prawem UE i stanowi poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Otwiera drzwi do korupcji, prania pieniędzy i unikania opodatkowania. Wszystkie zainteresowane państwa członkowskie powinny natychmiast zakończyć swoje programy obywatelstwa dla inwestorów. Ponadto powinny ocenić, czy powinny cofnąć jakiekolwiek +złote paszporty+, które zostały już przyznane osobom objętym sankcjami i innym osobom znacząco wspierającym wojnę Putina” - powiedział komisarz ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders.

DEON.PL POLECA

KE chce, aby każde państwo członkowskie, które nadal prowadzi programy obywatelstwa dla inwestorów, natychmiast je zakończyło. "Takie programy nie są zgodne z zasadą lojalnej współpracy i z koncepcją obywatelstwa UE zapisaną w traktatach UE" - podkreśla.

Programy obywatelstwa dla inwestorów umożliwiają uzyskanie obywatelstwa na podstawie znacznej płatności lub inwestycji. Programy pobytu dla inwestorów pozwalają obywatelom spoza UE na uzyskanie zezwolenia na pobyt w kraju UE w zamian za opłatę lub inwestycję.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Gierycz
Praca ma charakter analityczny a dotyczy relacji między religią i polityką. Autor pisze o ich wzajemnym oddziaływaniu i zastosowaniu niektórych zasad wywodzących się z teologii chrześcijańskiej w organizacji ładu politycznego UE. Głównym obszarem badań są...

Skomentuj artykuł

"Złote paszporty". KE wzywa kraje unijne do cofnięcia obywatelstwa Rosjanom i Białorusinom objętym sankcjami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.