Czy Rosja będzie teraz dążyć do podziału Ukrainy?

Czy Rosja będzie teraz dążyć do podziału Ukrainy?
Ukraiński żołnierz na froncie podczas walk pod Kijowem (fot. Atef Safadi/EPA/PAP)
PAP/mk

Według szefa ukraińskiego wywiadu Rosja, której nie udało się podbić ani uzależnić Ukrainy, może teraz dążyć do podziału państwa na wzór tego, co stało się z Koreą.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow stwierdził we wpisie na FB, że po porażce planu zajęcia całej Ukrainy, Rosja może spróbować podzielić kraj, a na zajętych terenach może chcieć tworzyć zależny od siebie organizm.

DEON.PL POLECA"Putinowi nie udało się obalenie rządu Ukrainy, Rosjanie ponieśli ponadto porażki pod Kijowem. Obecnie koncentrują swoje działania na południu i wschodzie kraju" - pisze w opublikowanej na Facebooku wiadomości Budanow.

"Są powody, by sądzić, że Putin rozważa +koreański+ scenariusz dla Ukrainy (...) co oznaczałoby narzucenie linii podziały między nieokupowanymi i okupowanymi regionami naszego kraju" - ocenia szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego - GUR MO).

Budanow przewiduje, że Rosjanie nadal dążą do tego, by utworzyć korytarz lądowy łączący ich państwo z okupowanym Krymem, ale na przeszkodzie stoi postawa wiążącego ich znaczące siły "niezłomnego Mariupola".

Szef wywiadu ostrzega również, że okupant będzie próbował formować na kontrolowanych przez siebie terenach zależne od siebie struktury władzy, "równoległe" do prawowitych organów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Czy Rosja będzie teraz dążyć do podziału Ukrainy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.